İstanbul Arkeoloji Müzesi'ndeki Elaious (Eleonte) kyliksleri
Elaious (Eleonte) kylixes in İstanbul Archaeological Museum
  1. Tez No: 264959
  2. Yazar: TUĞÇE AKBAYTOGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TÜL TULUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tezin konusu; Gelibolu'daki Elaious antik kenti nekropolünde, Birinci Dünya Savaşı sırasında, Fransız İşgal Kuvvetleri tarafından, yapılan kazılarda ele geçen ve bugün bir bölümü İstanbul Arkeoloji Müzesi koleksiyonlarında bulunan yayınsız eserlerden seçilen, pişmiş toprak kylikslerdir. Elaious antik kentinin konumu ve tarihçesi ile burada yapılan araştırma, kazı ve ele geçen buluntulara değinilmiştir. Ana konu olan kyliksler; bezeme ve formlarına göre ayrılarak tarihlendirilmiş; ayrıntılı bilgi, fotoğraf ve çizimlerini içeren katalog hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The theme of this Master thesis consists the unpublished terracotta kylikses, found in the excavation in Gallipoli, Elaious ancient city necropolis by the French occupation forces during the First World War, of which some specimen exists in the collection of Istanbul Archaeological Museum. The location of Elaious ancient city, its history, the performed excavation, researches and the finds of the excavation are mentioned preceding in this thesis. Kylixes, as the main subject, are separated according to their decoration, forms and dated; a catalog with detailed information, photographs and drawings is prepared.