Kent konseyleri üzerinden bir yerel yönetim karşılaştırması: Beyoğlu ve Kadıköy ilçe belediyeleri
A local government comparison out of city councils: Beyoğlu and Kadıköy county municipalities
  1. Tez No: 264963
  2. Yazar: BAHAR APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADALET B. ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yerel yönetimler geçmişten günümüze demokrasinin hayata geçirildiği en önemli alanlardan biri olarak görülmektedirler. 20. yüzyılın sonlarında temsili demokrasinin sorunlarının artmasıyla beraber, katılımcı demokrasi tartışmaları gündeme gelmiştir. Katılımcı demokrasi düşüncesi, temsili demokrasinin krizlerinin çözümü olarak dünyanın birçok yerinde geniş kabul görmüştür. Bu anlamda dünyada bir takım katılımcı demokratik uygulamalar başlatılmıştır. Bunlardan bir tanesi gündem 21 sürecinin bir parçası ve ürünü olan kent konseyleridir. Bu tez çalışması da genel olarak katılımcı demokrasi tartışmalarını ele alarak kent konseylerinin buradaki rolü ve önemine değinmeyi amaçlamaktadır. Bunu da, Beyoğlu ve Kadıköy Belediyeleri kent konseyi yapısını ve işleyişini inceleyerek, bu konuda yerel yönetimin tutumunu değerlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments have been seen as one of the most important fields that democracy is effectuated from past to present. With the increasing of the problems of representative democracy, participatory democracy argumentations has come to order. The idea of participatory democracy has found huge acceptence as the solution for crises of representative democracy almost all around the world. As such participatory democratic activites has been initiated in the world. One of them which is a part and result of agenda 21 process is city councils. This project principally intends to deal with the role and consequence of city councils by handling participatory democracy argumentations. And also it aims to research for evaluating there about approaches of the local government by analysing the structure and function of city councils in Beyoglu and Kadikoy Municipalities.