Ortadoğu ülkeleride istihdam yapısı ve analizi (1990 yılı sonrası)
Employment structure and analysis of Middle East countries (after year 1990)
- Tez No: 265028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ortadoğu ülkeleri ekseriyetle ortak ırk, kültür ve dini inanca sahip toplumlardan oluşmakta ve ekonomik alanda üretim ve doğal kaynaklar açısından-petrol- benzerlik arz ettiklerinden, karakteristik olarak bir şablonda incelenebilmeleri mümkündür. Konu istihdam ve işgücü olunca bu ülkeler için bahsettiğimiz şablon şu şekilde yazılabilir. Yüksek gelir sağlayan petrol zenginliği ve buna bağlı müreffeh yaşam standartları, düşük üretim nedeniyle kısıtlı iş alanı yaratabilme, işsizliği önlemek için yüksek kamu istihdamı, statülü işleri tercih eden yerli halk yüzünden düşük seviye işlerde çalıştırılmak üzere yüksek miktarda yabancı işgücü, örfi ve dini kurallar nedeniyle düşük kadın çalışma oranı.Bu sayılan maddeler çoğaltılabilir ancak açıkça gözlemlenen husus bahsedilen olumsuz tarafların, global dünyanın oluşturduğu ve gittikçe kaçınılmaz olan küresel ekonomik adaptasyon sürecinde düzelme ve gelişme gösterdiğidir.Sanayi sektörüne yapılan yatırımlar, teknik işgücü yetiştirilme çabaları, kadınların işgücüne katılımının artması gibi gelişmeler ilk belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The countries of the Middle East usually composed of peoples with the common race, culture and religious belief, and in the economic sphere are similar with production type and supply in natural resources -oil- because of that it is possible to study the characteristic under a group. When the topic is employment and labor we can write a template for the countries. Mentioned in this template are as follows High-income oil wealth and hence providing a prosperous standard of living, due to low production to create a limited business area, to prevent unemployment high public employment, indigenous people who prefer to work status, high foreign labor to work in low-level jobs, low female work because of customary and religious rules. The substances listed may be reproduced but clearly observed, these negativities increasingly recovery and develop by global world of the inevitable process of adaptation of the global economic. Such as, industry sector investments, the efforts of cultivation technical manpower, increased female labor force participation appears to be the first symptoms.