Organizasyonlarda yetenek yönetimi ve finans sektöründen bir uygulama
Talent management in the organizations and an example from financial sector
- Tez No: 265044
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde ticarette sınırların ortadan kalkması, teknolojik gelişmelerin sağladığı olanaklar ve bilgi sermayesinin işletmeler için önem kazanması, iş hayatında yeni kavramların ortaya çıkışını hızlandırmıştır. Rekabette üstünlük sağlayabilmek için kuruluşlar, fark yaratmak ve bu farklılıklarını sürdürmek üzere stratejiler geliştirmekte; bunun için de en önemli kaynak olarak ?bilgi?yi ve bilgiyi üretecek olan ?birey?i stratejik gündemlerine taşımaktadır. Bilginin elde edilmesi ve korunması, sürdürülebilir rekabet açısından bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle bilgiyi yaratacak ve faydaya dönüştürecek olan yetenekli çalışanların da cezbedilmesi ve elde tutulması kritik hale gelmiştir.İşletmeler için sözkonusu yetenekli çalışanların uzun süreli istihdamı ve sürekli gelişimleriyle ilgili yapılması gerekenleri kapsayan yeni bir olgu, tüm dünyada tartışılan bir konu halini almıştır: ?Yetenek Yönetimi?, günümüz insan kaynakları uygulamaları ve işletme stratejileri arasında hızla yükselen bir trend olmuştur.Bu tez çalışmasında, organizasyonlar için yeni bir vizyon niteliği taşıyan ?Yetenek Yönetimi? kavramı değerlendirilmeye çalışılacaktır. Bu kapsamda, Türkiye'de finans sektörünün öncüsü konumundaki özel bir bankanın benimsediği yetenek yönetimi yaklaşımı ve ilgili uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new the concepts in business life has been accelerated by elimination of borders in trade, facilities that has been supplied by technological development and information capital which is became an important issue for entrepreneurship.Companies have to make sustainable differentiation in order to become successful position in competition. There are two ways for the sustainable differentiation, information and employee who can reach information. To reach and protect information is a must. In this situation, it is critical that qualified employee who can reach information is a precious and should be kept in company.Talent management which is a new concept for employee?s long term payroll and their constant self development is a new rising trend between companies? human resources management and business strategies.In this thesis, a new vision for organizations that have the qualifications“Talent Management”concept will be tried to be evaluated. In this context, Turkey's leading position in the financial sector bank adopted a special approach to talent management and related applications were examined.