Bankacılık sektöründe yetenek yönetimi ve ilişkilendirildiği insan kaynakları fonksiyonları: Bir uygulama
Talent management in banking sector and related human resources functions:A case study
- Tez No: 370732
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
1980' lerden sonra artan uluslararası rekabet ve teknolojik alanda meydana gelen gelişmeler, işletmeler açısından değişimin gerekliliğini oldukça hissettirmektedir. Günümüzde hızlı değişim sürecinden etkilenen en önemli kavramlardan biri kuşkusuz insan kaynakları yönetimi olmuştur. Bu süreçte işletmeler rekabette üstünlük elde edebilme ve çağın gerisinde kalmamak için stratejiler geliştirerek en önemli rekabet gücü olan“bilgi”yi ve“insan”ı ön plana taşımışlardır. Bilgi ve teknoloji çağında insan faktörü, işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı elde etmelerinde üzerinde durduğu en önemli değerlerden biri olmuş, bu anlayış ile birlikte bilgiyi sürdürülebilir rekabete dönüştürecek olan“yetenek”li insanları işletme bünyesine katmak da stratejik bir önem kazanmıştır.Son yıllarda çoğu işletmenin insan kaynakları bölümlerinin başarı faktörleri içerisinde yer almaya başlayan yetenek yönetimi kavramı, küresel işgücünün organizasyona çekilmesi, elde tutulması ve yönetilmesinde işletme stratejileri arasında yeni bir vizyon –trend oluşturmuştur.Bu tez çalışmasında, organizasyonlar için stratejik önemi olan“Yetenek Yönetimi”kavramına değinilmeye çalışılacaktır. Bu doğrultuda finans sektöründe Türkiye'de öncü kuruluşlardan biri olan özel bir bankanın yetenek yönetimi yaklaşımı ve yetenek yönetimi ile ilgili çalışmaları örnek uygulama olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
International competition and technological developments which gained speed after 1980's clearly emphasise the neccesity of change for enterprises. Undoubtedly, human resources management has become one of the most significant concepts which has been affected by rapid change period. Within this period, enterprises have placed“information”and“human”, which are the most significant competitive powers, to the forefront by developing strategies in order to gain advantage in competition and keep up with the times. Within the age of information and technology, human factor has become one of the most significant values which enterprises have placed stress on in order to gain sustainable competitive advantage, and employing“talented”people that will transform information to competition has gained a strategic importance with this approach. Talent management concept, which has become one of the success factors of human resources departments of the most enterprises in recent years, has created a new vision – trend among the business strategies in terms of organization, continuation and management of global labour force.In this thesis study,“Talent Management”concept which has a strategic importance for organizations will be discussed. In this sense, talent management approach and studies of a private bank which is one of the pioneer organizations of Turkey in financial management have been analyzed as a case study.