Katılım ortaklığı belgeleri ve ilerleme raporları çerçevesinde Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin demokratikleşme sürecine etkileri
The effects of the European Union on Turkey?s democratization process in the frame of accession partnership documents and progress reports
  1. Tez No: 265063
  2. Yazar: OSMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
?Katılım Ortaklığı Belgeleri ve İlerleme Raporları Çerçevesinde Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin Demokratikleşme Sürecine Etkileri?ni inceleyen bu tezin konusu kapsamında; birinci bölümde; Avrupa'da demokratik gelişmeler, demokrasinin ilkeleri, demokratik sistemler ele alınmış, ikinci bölümde ise; Türkiye'nin demokratikleşme süreci, modernleşme ve demokratikleşme bağlamında Türk demokrasisi ve Batı'nın etkileri incelenmiştir. Tezin çerçevesini oluşturan esas konu üçüncü bölümde ele alınmış, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin demokratikleşme sürecine etkileri; ilki, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile ikincisi, insan hakları ve azınlıkların korunması şeklinde iki ana başlık altında, Katılım Ortaklığı Belgeleri ve İlerleme Raporları çerçevesinde tespit edilip, değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of this dissertation which examines ?The Effects Of The European Union On Turkey?s Democratization Process In The Frame Of Accession Partnership Documents And Progress Reports?; in the first part, democratic developments in Europe, the principles of democracy and democratic systems are considered and in the second part, Turkey?s democratization process, Turkish Democracy and the effects of the West in the context of modernization and democratization are examined. The main subject which constitutes the frame of the dissertation is considered in the third part. That is; it is tried to determine and examine in the frame of Accession Partnership Documents and Progress Reports firstly, the effects of The European Union on Turkey?s democratization process and secondly, the superiority of democracy and law with human rights and preservation of the minority.