Filistinli kimliği: İsrail'deki Arap azınlıkta ve Filistinli mültecilerde kimlik olgusu
The Palestinian identity: The identity fact of Arab minority in İsrael and Palestinian refugees
  1. Tez No: 265064
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasının ardından Filistinlilerin, İsrail'de vatandaşlar ve Arap ülkelerinde mülteciler olarak oluşturdukları Filistinli kimliğini konu alır.Çalışmanın temel tezi, İsrail'deki Arapların ve Filistinli mültecilerin kimlik tanımlarının iki dönemde birbirinden farklı olmasıdır: 1948 ? 1967 arası ve 1967'den sonra. 1948 ? 1967 arasında Filistinli mülteciler ve İsrail'deki Filistinliler Arap milliyetçiliği ve Arap birliği fikirlerini savunuyorlardı. Altı Gün Savaşının ardından Arap ülkeleri ve Filistinliler için Arap milliyetçiliği ve Arap birliği fikri önemini kaybetti ve Filistinlileşme süreci başladı.İsrail'deki Arapların kimlik sorunu, devletin ilkçi ve etnik milliyetçi karakterinden kaynaklanmaktadır. İsrail'in tüm sembolleri, politikaları ve uygulamaları Yahudiliği temel alır. Bu nedenle teoride Yahudilerle eşit olan İsrail'deki Araplar ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Bu durum ise İsrail'deki Arapların kimlik tanımlarını etkilemektedir.Filistinli mülteciler 1967 yılına kadar, işgal edilmiş topraklarının Arap ülkeleri tarafından kurtarılacağına inanıyor ve bu yüzden Arap Birliği fikrini destekliyorlardı. Ancak 1967'den sonra, işgal edilmiş topraklarının Arap ülkeleri tarafından değil, Filistinliler tarafından kurtarılabileceğini farkettiler. Bu nedenle bir Filistinli kimliği inşa etmeye başladılar.
Özet (Çeviri)
This study is about the Palestinian identity which constituted by Palestinians as citizens in Israel and refugees in Arab countries after establishing Israel in Palestine.The main thesis of this study is both the Arabs in Israel and the Palestinian refugees had different identity descriptions in two periods: between 1948 and 1967 and after 1967. The Arabs in Israel and the Palestinian refugees supported Arab nationalism and Pan-Arabic idea between 1948 and 1967. After the Six Days War, Arab nationalism and Pan-Arabic union idea deemphasized for the Arabs and the Palestinians and the Palestinization process started.The identity problem of the Arabs in Israel is based on the primordialist and ethnic nationalist character of Israel. All symbols, policies and practices of Israel originate from Judaism. Thus, the Arabs in Israel who enjoy equal right with the Jewish citizens in theory are subject of discrimination and this circumstance affects their identity description.The Palestinian refugees in the other Arab countries have believed that their occupied territory will be recaptured by the Arab countries. For this reason, they supported pan-Arabic idea until 1967. After 1967, they recognized that their occupied territory could recaptured by Palestinians, not the Arab countries. Therefore, they have begun to construct the Palestinian identity.