Veri zarflama analizi ile il özel idarelerinin etkinliğe dayalı performansının ölçümü
Measuring special provincial administrations efficiency performance by data envelopment analysis
- Tez No: 265088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de belirlenmiş büyüklükteki yerel yönetimlerin performans esaslı stratejik yönetime geçmeleri zorunlu kılınmıştır. Bu çalışmada il özel idarelerinin 2007 yılı performansı veri zarflama analizi ile ölçülmüştür. 81 il verisi ile 3 ayrı analiz yapılmıştır. 14 Büyükşehir ilin veri zarflama analizinde Konya, 64 standart ilin analizinde Erzincan, 78 büyükşehir + standart illerin analizinde Afyon, en başarılı (etkin) il özel idaresi olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın bulgularına dayalı olarak, performansı düşük il özel idarelerinin performansını artırmak için iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments with certain scales are obliged to use performance based strategic management in Turkey. This study measures performance of special provincial administrations by using data envelopment analysis for 2007. 81 Provinces? data are examined within three groups. 14 Metropolitan provinces study shows that the most successfull administration is Konya, while Erzincan is the most successfull in 64 standart provinces and Afyon is found the most effective adminastrion in 14 metropolitan + 64 standart provinces. Based on the findings some suggestions are made to improve for the least effective administrations.