Kamusal gelirlerin içme suyu ve atık su toplama merkezlerinde dağıtıma etkisi: MESKİ örneği
The effect of public revenues on the distribution of drinking water and wastewater collection centers: Example of MESKI
  1. Tez No: 792429
  2. Yazar: HAMZA ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Canlı yaşamının en önemli kaynağı olan suyun yönetimi lojistik ve stratejik açıdan önemli bir konudur. 6360 Sayılı 14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ve Kamu Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile büyükşehir belediyelerinin hizmet sınırları genişletilmiştir. İlçe ve beldelerde belediyelerin, köylerde il özel idarenin sunmuş olduğu içme suyu ve atık su toplama hizmeti yasa ile büyükşehir belediyesine devredilmiştir. Büyükşehir belediyeleri bünyesinde kurulmuş olan su ve kanalizasyon idareleri tarafından verilen hizmetin maliyetlerinin karşılanması gerekmektedir. Kamu tüzel kişilikli ve müstakil bütçeli bir kuruluş olan MESKİ Mersin ilinde içme suyu ve atık suyu toplama hizmeti ile yetkilendirilmiş tek kuruluştur. İdarenin içme suyu dağıtımı ve atık su toplama hizmetlerinin lojistik faaliyet olarak gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. İçme suyu dağıtım hizmeti tedarik zinciri yönetimi ile atık su toplama ve bertarafı ise tersine lojistik faaliyetleri ile gerçekleştirilmektedir. Çalışma içerisinde idarenin 2015 ve 2021 yılları karar verme birimi olarak seçilmiş olup kamuoyu ile paylaşılan verileri derlenerek VZA analizi ile etkinliği incelenmiştir. İdarenin kamusal gelirleri girdi değişkeni olarak seçilerek yeni içme suyu hattı ve yeni atık su hattı ile arıtılan içme suyu ve arıtılan atık su miktarı çıktı değişkenleri olarak seçilerek iki farklı analiz gerçekleştirilmiştir. Girdi Odaklı ve Çıktı Odaklı BCC Modeli ile iki model kullanılarak 4 farklı analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda etkinlik sağlanan yıllar ve etkin olmayan yıllar belirlenmiştir. VZA idarenin yönetsel politikalarını belirlemede etkin rol oynayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The management of water, which is the most important source of life, is an important issue in terms of logistics and strategy. With the Law No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipalities and 27 Districts in 14 Provinces and Amending the Public Decrees, the service limits of the metropolitan municipalities were expanded. The drinking water and waste water collection service provided by the municipalities in the districts and towns and by the special provincial administration in the villages has been transferred to the metropolitan municipality by law. The costs of the service provided by the water and sewerage administrations established within the metropolitan municipalities must be covered. MESKI, an institution with a public legal personality and independent budget, is the only institution authorized with drinking water and waste water collection service in Mersin. It has been determined that the administration's drinking water distribution and waste water collection services are carried out as logistics activities. Drinking water distribution service is carried out by supply chain management, and waste water collection and disposal is carried out through reverse logistics activities. In the study, the years 2015 and 2021 of the administration were chosen as the decision-making unit, and the data shared with the public were compiled and its effectiveness was examined with DEA analysis. Two different analyzes were carried out by choosing the public revenues of the administration as input variables, and the new drinking water line and the new wastewater line, and the amount of treated drinking water and treated wastewater as output variables. Four different analyzes were carried out using two models with the Input Oriented and Output Oriented BCC Model. As a result of the analysis, efficiency years and ineffective years were determined. It is foreseen that DEA can play an active role in determining the administrative policies of the administration.