Creating a world of aesthetics: Dante Gabriel Rossetti's reaction to the dominant Victorian culture
Alternatif estetik bir dünya yaratmak: Dante Gabriel Rossetti?nin Viktorya Çağının egemen kültürüne tepkisi
- Tez No: 265172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Viktorya Çağında, endüstri, makineleşme ve seri üretim yaşamın her alanını etkilemişti ve bunlar egemen kültürü oluşturuyordu. Mathew Arnold, Thomas Carlyle, John Ruskin ve William Morris gibi çağın önemli entellektüellerinden oluşan bir azınlık bu egemen kültüre karşı çıkıyordu. Dünya çapında devrimler yılı olan 1848'te yedi genç sanatçı Pre-Raphaelite Brotherhood'u (Ön-Rafaellocu akım) kurmak için bir araya geldi. Bu sanat hareketinin üyeleri sanatın seri üretilmesine, dar kalıplarla tanımlanmasına ve Kraliyet Akademisi'nin gelenekleri ve kuralları tarafından şekillenmesine karşı çıktılar. Pre-Raphaelite Brotherhood'un lideri, Dante Gabriel Rossetti, öyküleri, şiirleri, soneleri ve resimleriyle estetik bir dünya yarattı. Bu estetik dünya tüketime dayalı endüstriyel Viktorya Dönemine sunulan bir alternatifti. Rossetti hikayelerinde sanatla ilgili fikirlerini, Kraliyet Akademisi'nin kuralcı sanatına ve dönemin egemen kültürüne tepkisini ortaya koymaktadır. Rossetti'nin şiirleri katı ahlak anlayışına, dine, saraylı usulü aşk geleneğine, kuralcılığa, öğreticiliğe, emperyalizme, makineleşmeye ve tüketim toplumuna karşı olan görüşlerini yansıtır. Rossetti'nin bu görüşlerini tablolarında da görmek mümkündür. Yaratmış olduğu alternatif dünya aşk ve sanatla biçimlenmiştir; hayali bir dünya olsa da mekanik dünyadan daha gerçek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Victorian Age, industry, machinery and mass production affected every aspect of life and they constituted the dominant culture of the period. Such a mechanized feature of the age was reacted by a minority of the Victorians including intellectuals like Mathew Arnold, Thomas Carlyle, John Ruskin and William Morris. In 1848, the year of revolutions throughout the world, seven young artists united in order to form the Pre-Raphaelite Brotherhood. Members of this Movement of Art opposed art to be mass-produced, stereotypical and defined according to the conventions and rules of the Royal Academy. The leader of the Pre-Raphaelite Brotherhood, Dante Gabriel Rossetti created an aesthetic world with his prose-tales, poetry, sonnets and paintings. This aesthetic world was an alternative to the commodified industrial Victorian world. In his prose-tales Rossetti puts forward his ideas on art and expresses his reaction to the canonized art of the Royal Academy and to the dominant Victorian culture. Rossetti?s poems present his opposition to strict morality, religion, courtly love tradition, conventionalism, didacticism, imperialism, machinery and commodified culture. When regarded from this perspective, his reactionary ideas can also be observed in his paintings. His alternative world is an aesthetic one, which is shaped by art and love; an imaginary world but one that is more real than the mechanized one.