Çocuklarla çalışan infaz ve koruma memurlarına yönelik hazırlanan kişilerarası ilişkiler psikoeğitim programı'nın etkiliği
The effecttiveness of the interpersonal relation pschoeducation program prepared for correctional officers working with juvenile delinquent
  1. Tez No: 265181
  2. Yazar: AYGÜL NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKMAN KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışma, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişilerarası İlişkiler Psikoeğitim Programı'nın çocuklarla çalışan infaz ve koruma memurlarının Çatışma Eğilimi Ölçeğinden (ÇEÖ) aldıkları puanlar üzerinde etkili olup olmadığını test etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle, Dökmen (1986) tarafında geliştirilen ÇEÖ'nin uyarlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yapısal geçerliği için açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Test tekrar test güvenirlik katsayısı .68 ve Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ise .81 olarak hesaplanmıştır.Psikoeğitim programının etkililiğinin test edildiği grup, Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu'ndan seçilmiştir. Uyarlanan ÇEÖ infaz ve koruma memurlarına uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, deney grubuna 15, kontrol grubuna ise 15 memur alınmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen psikoeğitim programı, yedi hafta boyunca infaz koruma memurlarına uygulanmıştır. Uygulama sürecinde beş infaz ve koruma memuru programı bırakmıştır. Programın bitiminden sekiz hafta sonra izleme testi uygulanmıştır.Araştırmanın 2x3 split plot deneysel modele uygun olması nedeniyle verilerin analizinde, tekrarlı ölçümler için ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonrasında gruplar arası etkileşimin ve temel etkinin kaynağını bulmak için Bonferroni Testi yapılmıştır. Araştırmada hata payı ?=0.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde ?SPSS for MS WINDOWS 17? paket programı kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda; Kişilerarası İlişkiler Psikoeğitim Programı'nın infaz koruma memurlarının ÇEÖ'den aldıkları puanlar üzerinde olumlu bir etkisinin bulunduğu, bir başka deyişle puanlarda olumlu bir düşüş görüldüğü saptanmıştır. Ancak bu etkinin izleme testi puanlarında devam etmediği bulunmuştur.Araştırmada elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Bu raporun son bölümünde, çalışmadan elde edilen bulgular ışığında alandaki uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.Anahtar SözcüklerKişilerarası İlişkiler, İletişim Becerileri, Çatışma, Çatışma Çözme, Suça Yönelen Çocuklar, İnfaz ve Koruma Memuru.
Özet (Çeviri)
This study?s aim is to test whether Interpersonal Relation Pschoeducation Program which was developed by the researcher has any influence on the points that correctional officers who are dealing with juvenile have taken from Conflict Tendency Inventory (CTI). For that purpose, primarily, adaptation work of CTI, which was developed by Dökmen (1986), was carried out. For inventory?s construct validity, explicatory and confirmatory factor analysis was done. Test-retest reliability coefficent was calculated as .68 and Cronbach Alpha reliability coefficent was calculated as .81.The group on which pschoeducation program?s effectiveness was tested, had been chosen from Ankara Sincan Juvenile Detention and Penal Institution. Adjusted CTI was carried on correctional officers. At the end of application, 15 correctional officers were taken to each experimental and control group. Pschoeducation program which was developed by the researcher was carried out on correctional officers for seven weeks. During the process, five correctional officers dropped out of the program. Eight weeks after the end of program, follow-up test was carried out.On account of the fact that research is compatible with the 2x3 split plot experimental model, on data analysis ANOVA for repeated measures was used. Following the analysis, Bonferroni test was applied to find out the source of interaction among groups and basic effect. At the research, significance level was taken as ?=0.05. In the analysis of data ?SPSS for MS WINDOWS 17? package was used.In consequence of the research, it was confirmed that Interpersonal Relation Pschoeducation Program has a positive effect on the points that correctional officers took from CTI. In other words, it was confirmed that positive decrease was observed at points. However, this effect didn?t continue at follow-up test.The results obtained from research discussed in the light of literature. At the final part of this report, in the light of results that were obtained from research, suggestions were made to operators and researchers.KeywordsInterpersonal Relation, Communication Skills, Conflict, Conflict Resolution, Juvenile Delinquent, Correctional Officers.