Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı puanlarının eşitlenmesi üzerine bir çalışma
A research about equating the academic staff and graduate education entrance examination scores
  1. Tez No: 265180
  2. Yazar: NEŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2008 ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ÖSYM tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanlarını doğrusal ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemlerini kullanarak eşitlemek ve bu yöntemlerden en uygun olanını önermektir.Araştırmanın evrenini, 2008 ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan ALES'e her iki dönem katılan 40777 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, bilgisayar aracılığıyla evrenin %5'i tesadüfî olarak seçilerek belirlenen 2040 kişiden oluşmaktadır.Araştırmada kullanılan veriler, ALES'in sayısal (sayısal?1 ve sayısal?2) ve sözel bölümlerinden alınan test ve madde puanlarıdır. Verilerin analizi dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada bütün alt testlerin betimsel istatistikleri hesaplanmış; ikinci aşamada testlerin eşitleme koşullarını sağlayıp sağlamadığı test edilmiş; üçüncü aşamada doğrusal ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemleri kullanılarak eşitlenmiş puanlar elde edilmiştir. Son aşamada ise, hangi yöntemin en uygun eşitleme yöntemi olduğuna karar vermek amacıyla her bir eşitleme yönteminde yapılan hata miktarını veren WMSE katsayısı hesaplanmıştır.Eşitlemeye geçilmeden önce alt testlerin tek boyutluluğu ile güvenirlikleri, ortalama güçlükleri, ortalamaları ve varyansları arasında fark olup olmadığı test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, her iki döneme ait sayısal?1 ve sayısal?2 alt testleri tek boyutluluk koşulunu sağlarken sözel alt testlerinin sağlamadığı; bütün alt testlerin güvenirliklerinin ve ortalama güçlüklerinin eşit olduğu görülmüştür. Ayrıca, sadece sayısal?1 alt testlerinin ortalamaları ve sözel alt testlerinin varyansları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgulara dayalı olarak sözel alt testler, eşitlemenin tek boyutluluk özelliğini sağlamadığı için eşitleme sürecine alınmamıştır. 2008 ilkbahar ve sonbahar ALES sayısal?1 ve sayısal?2 alt testleri doğrusal ve eşit yüzdelikli eşitleme yöntemleriyle eşitlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; sayısal?1 ve sayısal?2 alt testlerinin eşitlenmesi için en uygun yöntemin WMSE katsayısı daha küçük olan eşit yüzdelikli eşitleme yöntemi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The scope of this study was to equate 2008 spring and fall ALES scores with linear and equipercentile equating methods and suggest the most appropriate method if it was available.Population of this study was 40777 people who taken both 2008 spring and fall ALES examinations. Sample of this study was determined by computer randomly from population 5% and the size of sample was 2040.The data used in this study were tests and item scores which taken ALES Quantitive (quantitive-1 and 2) and Verbal tests in spring and fall seasons. Data analysis was completed in four steps. In the first step a descriptive statistical analysis was completed for each subtests; in the second step whether or not each of the subtests provided assumptions of equating methods was examined; in the third step the equated scores were provided with using linear and equipercentile equating method. In the last step, for deciding which equating method was more appropriate the equating error was calculated with WMSE index.Before equating the scores, examined that whether or not each subtests is unidimensional and have equal realibility, difficulty, mean and variances. According to results; both quantitive -1 and 2 subtests were unidimensional and measure the same construct but verbal subtests weren?t unidimensional. The findings showed that all subtests have equal realibility and difficulty but only quantitive-1 subtests have equal mean and only verbal subtests have equal variances. With regard to these findings, the verbal subtests weren?t taken in the equating process because of not providing the unidimensionility of equating assumptions. So that in this study, 2008 spring and fall ALES quantitive-1 and 2 subtests were equated with linear and equipercentile equating methods. As a result of this study, the findings showed that the most appropriate method for equating quantitive-1 and 2 subtests is equipercentile equating which had the smallest WMSE index.