Cognitive and metacognitive strategies employed by İranin and Turkish EFL learners
İranlı ve Türk öğrencilerinin yabancı dil öğrenmedeki bilişsel ve bilişüstü okuma stratejileri
- Tez No: 265239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, bilişsel ve bilişüstü okuma stratejilerini esas almış ve dördü Türkiye'deki Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'nde; üçü İran'daki Tahran Üniversitesi, Tahran Azad Üniversitesi ve Mahrand Üniversitesi'nde olmak üzere iki farklı ülkedeki İngiliz Dili Eğitimi üzerine lisans derecesinde öğrenim gören katılımcıların bilişsel ve bilişüstü okuma strateji kullanmaları arasındaki ilişki ve farkları bulmayı amaçlamıştır. Bu çalışma öncelikle ileri seviyedeki dil öğrencilerinin bilişsel ve bilişüstü okuma stratejilerini ne sıklıkta kullandıklarını incelemiş ve katılımcıların bilişsel ve bilişüstü okuma strateji kullanımları arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmıştır. Ayrıca, söz konusu çalışma bu strateji kullanımları açısından cinsiyet ve gruplar arası fark olup olmadığını da araştırmıştır. Bu çalışmada, 2009-2010 Akademik Yılı güz döneminde katılımcılara uygulanan anket aracılığı ile gerekli veriler toplanmıştır. Böylece araştırmacı, çalışmada yer verilen farklı ortamlardaki öğrencilerin bilişsel ve bilişüstü okuma stratejileri kullanımları arasındaki farkları inceleyebilmiştir. Söz konusu çalışmanın sonuçları, çalışmada yer verilen katılımcı grupları arasında bilişsel ve bilişüstü okuma stratejilerinin kullanma sıklığı açısından anlamlı farklar bulunduğunu ortaya koymuş ve strateji kullanımıyla ilgili olarak kültürün ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır.Anahtar SözcüklerBiliş, Bilişüstü, Okuma Stratejileri, Bilişsel Okuma Stratejileri, Bilişüstü Okuma Stratejileri
Özet (Çeviri)
This present study focused on cognitive and metacognitive reading strategies and aimed to find out the relationship and differences between two groups of participants? use of cognitive and metacognitive strategy use in reading in two different settings one at English Language Teaching Departments of Çanakkale Onsekiz Mart University, Çukurova Unşversity, Erciyes University, and Gazi University in Turkey; and Marand University, Tehran University, and Tehran Azad University in Iran. The study firstly investigated how frequently advanced level language students were using cognitive and metacognitive reading strategies, secondly it revealed the relationship between the participants? use of cognitive and metacognitive reading strategies. Moreover, the study investigated gender differences among groups in terms of using strategies. In this study, the data was collected by means of questionnaire which was delivered participants in the fall semester of 2009-2010 Academic Year. This gave the researcher the opportunity to understand what students thought about learning strategies in different settings and also in what ways the groups were different from each other. The results indicated significant differences among groups in terms of frequency use of cognitive and metacognitive strategies indicating the impact of culture on employing strategies.Key WordsCognition, Metacognition, Reading Strategies, Cognitive Reading Strategies, Metacognitive Reading Strategies