Genre-based academic integrity instruction in l2 writing: Effects on plagiarism, genai utilization, and writing performance
İkinci dil yazma becerisinde türe dayalı akademik dürüstlük eğitimi: İntihal, üretken yapay zeka kullanımı ve yazma performansı üzerindeki etkiler
- Tez No: 882375
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM RAZI, DOÇ. DR. KUTAY UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma, türe temelli yazma öğretimi yoluyla metnin genel ve üstsöylemsel yapıları hakkında farkındalık yaratmanın intihali ve yazma ödevleri için üretken yapay zeka kullanımını caydırmaya katkıda bulunup bulunmadığını araştırmayı amaçladı. Ayrıca bu çalışma, İngilizce öğrenenlerin intihal anlayışlarını ve intihal tetikleyen faktörleri araştırmayı da hedeflemiştir. Bu araştırmada konverjan karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Veriler, öğrenci ödevlerinin sistematik olarak değerlendirilmesine ve puanlanmasını sağlayan Analitik Puanlama Ölçeği'nin genişletilmiş versiyonu aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca, akademik dürüstlük eğitimi uygulaması öncesi ve sonrası öğrencilerin ödevlerinde intihali tetikleyen faktörleri araştırmak amacıyla akademik dürüstlük anketi uygulanmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların akademik dürüstlükle ilgili algıları ve deneyimleri hakkında derinlemesine nitel veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış ve odak grup görüşmeleri yapılmıştır. Araştırmayı daha da zenginleştirmek için, katılımcılara kendi akademik yazma süreçleri ile ilgili olarak 28 hafta boyunca aldıkları eğitimle ilgili olumlu, olumsuz yönleri ve kazanımları yansıtmalarına olanak sunan rehberli geribildirim görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Son olarak, araştırmacı-öğretmenin süreç boyunca içgörü ve gözlemlerini yansıtan öğretmen günlüğü tutulmuştur. 30 öğrenci tür temelli eğitim alan uygulama grubuna atanırken, geri kalan katılımcılar süreç temelli yazma eğitimi alan kontrol grubunu oluşturmuştur. Uygulama grubu, 28 haftalık bir süre boyunca dört kompozisyon yazmayı içeren bir uygulamaya tabi tutulmuştur. Uygulama grubunun her bir üyesi, 'Elinden Tutma' yaklaşımıyla uygulanan tür temelli geri bildirim almıştır. Ayrıca, her iki grup kendi yazma eğitimlerinin yanı sıra akademik dürüstlük eğitimi de almıştır. Çalışmada tanımlayıcı ve çıkarımsal analizler gerçekleştirilmiştir. Kompozisyon puanları, Analitik Puanlama Ölçeği bileşenlerinin genişletilmiş versiyonundan aldıkları puanlar, akademik dürüstlük anketi verileri, grupların, ön test ve son test ölçümleri arasında farklılık olup olmadığını bulmak için istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Görüşme ve geribildirim verileri ve öğretmen günlükleri nicel verilere katkıda bulunmak amacıyla nitel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, tür temelli öğretimin yazma performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Uygulama grubu, kontrol grubuna kıyasla dört yazma ödevinde de daha iyi performans göstermiştir. Bununla birlikte, kontrol grubunun yama yazı gibi belirli yazma kalıpları sergilemeye devam ettiği, yazma kaygısı ve metin tutarlılığı sağlamada zorluk yaşadığı gözlemlenmiştir. Çalışma, tür temelli öğretimin metinlerarasılığı teşvik etme ve intihalden caydırma konusundaki faydalı etkilerini doğrulayarak ve aynı zamanda üretken yapay zekâ tarafından oluşturulan yazma ödevlerinin kullanımını caydırması üzerinde olumlu etkileri ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore whether raising awareness of generic and metadiscursive structures of text through genre-based writing instruction contributes to deterring plagiarism and discouraging the use of GenAI generated for writing assignments, ultimately aiming to attain intertextuality in English as a Foreign Language (EFL) writing. Additionally, the study sought to investigate EFL learners' understandings of plagiarism and the factors that trigger plagiarism. A convergent mixed method design was utilized. Data were collected by means of enhanced version of the Analytical Scoring Scale enabled to systematically evaluate and score student assignments. Additionally, before and after the academic integrity intervention, academic integrity survey (Appendix 2) was applied to explore the factors triggering plagiarism in students' assignment. Furthermore, semi-structured and focus group interviews were conducted to gather in-depth qualitative data by engaging participants in structured conversations about their perceptions and experiences regarding academic integrity. To further enrich the understanding, guided reflections were carried out, offering participants with opportunities to reflect on their own academic practices; namely, positive, negative aspects and gains relevant to the instruction they received through 28 weeks. Lastly, teacher's diary Entries are documented, capturing valuable insights and observations from researcher- teacher. 30 students were assigned to the treatment group, which received genre-based instruction (GBI), while the remaining participants formed the control group, receiving process writing instruction. Over a period of 28 weeks, the treatment group underwent the intervention, involving the composition of four essays. Each member of the treatment group received Genre-Focused Feedback, implemented through a 'Hand-Holding' approach. Furthermore, both groups received academic integrity intervention alongside their respective writing instructions. Descriptive and inferential analyses were performed in the study. Essay scores, enhanced version of the Analytical Scoring Scale components, academic integrity survey data were statistically compared to find out if there were differences between groups and pre-test and post-test measurements. The interview data, reflection papers and teacher diaries were analyzed qualitatively to contribute to the quantitative data. The findings of the study revealed a positive impact of genre-based instruction on writing performance. The treatment group outperformed across the four writing tasks compared to the control group. However, it was observed that the control group continued to exhibit certain writing patterns such as patchwriting, along with expressing feelings of writing anxiety and difficulty in achieving text coherence. The study concluded by affirming the beneficial effects of genre-based instruction in promoting intertextuality and deterring plagiarism, while also discouraging the utilization of GenAI-generated writing assignments.