Az katlı toplu konutlarda sürdürülebilir iç mekan tasarım kriterleri
Sustainable interior design criteria for low rise housing
  1. Tez No: 265331
  2. Yazar: YELDA AYHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilirlik ve mimari arasındaki ilişki çok önemli ve gereklidir.Sürdürülebilirlik kavramı yerel, ulusal ve uluslar arası düzeylerde kabulgörmüştür. Az katlı konutların tasarımında sürdürülebilirlik anlayışınınyansıması büyük önem ta?ımaktadır.Konutta kültürel kimlik, yerellik teması, enerji etkin tasarım anlayışı, iç-dışmekân ilişkisi, modüler tasarım, standardizasyon gibi konular önemtaşımaktadır. Bu tez az katlı konut tasarımında sürdürülebilir tasarım anlayışınınsorgulanması, tasarım kriterlerinin ortaya konulması ve bunları örneklerüzerinde analiz edilmesi niteliğindedir. İzmir?de bulunan ?Kaynaklar Konakları?ve Malmö?de bulunan ?Tango Evleri? örnek olarak seçilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde ise; alan çalışmasından elde edilen verilerdoğrultusunda ulaşılan sonuçların değerlendirilmesi sonucu oluşan yargılarvurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between sustainability and architecture is very important andnecessary. The concept of sustainability find acceptance in the regional andinternational levels.By designing low rise housing, sustainability is critically important. Culturalidentity, interior exterior relationship , modular design, standardization havegreat value. This theasis is dealed with low rise sustainable housing, definingthe interior design criteria for low rise housing and analysing the model housingin literature. ?Kaynaklar Konakları? in ?zmir and ?Tango Housing? in Malmö arechosen for he analysis.In the result chapter of the study; data obtained from the field study and theresults obtained from their assessment have been affirmed to verify thejudgements made during the evaluation of the study hypotheses.