Kamu yönetimi kuramları: Yöntembilimsel bir değerlendirme
Public administration theories: A methodological outlook
- Tez No: 265359
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyılın sonlarından itibaren, kamu yönetimi alanında etkili olan akımların bütün bir resmini sunmak veya en azından böyle bir resmi sunmaya elverişli bir çerçeve hazırlamaktır. Bu amaca yönelik olarak birinci bölümde yöntemle ilgili temel kavram ve sorunlar incelenmiştir ve kamu yönetiminin tanımlayıcı kavramları analiz edilmiştir. Yirminci yüzyılda, ABD etkisindeki kamu yönetimi kuramına kuşbakışı baktığımızda birbirinden farklı üç çizgi görürüz. Birinci çizgi işletimcilik çizgisi, ikinci çizgi eleştirel çizgi, üçüncü çizgiyse pragmatist çizgidir. Birincisinin temel özelliği özel sektör kaynaklı ve yöneticilerin sınıflaşma eğilimini desteklemeye yönelik bilgi üretiyor olması, ikincisinin temel özelliği analizlerini sistem düzeyinde yapıyor olması, üçüncüsünün temel özelliğiyse genel kuramlara ve temel ilkelere kuşkuyla bakıyor olmasıdır. İşletimcilik çizgisi üzerinde yer alan akımlar; bilimsel işletim, klasik kamu yönetimi, insan ilişkileri okulu, kamu tercihi okulu, yeni kamu işletimi ve devletin yeniden icadı akımıdır. Eleştirel çizgi üzerinde yer alan akımlar; eleştirel kamu yönetimi kuramı ve YKY akımıdır. Pragmatist çizgi üzerindeyse pragmatist kamu yönetimi ve postmodernist kamu yönetimi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present a picture of the approaches that have been influential in the area of public administration since the end of the nineteenth century, or at least to prepare a framework suitable for presenting such a picture. In the first section, some methodological problems related to the study of public administration are discussed and the constitutive concepts of public administration are analyzed. When one reviews the development of public administration in the twentieth century, he or she identifies three different lines. The first line can be named as managerial line, the second line as critical line and the third as pragmatist line. In the second section, the managerial line is discussed. The managerial line is different from the others because it borrows its ideas mainly from private sector. It also creates a sharp segmentation between managers and workers. In the third section, the critical line is discussed. The distinctive feature of the critical line is that it makes its analyses on social or system level. The fourth section deals with the pragmatist line. The pragmatist line is distinctive because of its general distrust of general theories and foundational principles. The approaches which are considered on managerial line are the scientific management, the classical public administration, the human relations school, the public choice theory, the new public management and the reinventing government movement. The approaches which are considered on critical line are the new public administration and the critical theory. The approaches which are considered on the pragmatic line are the pragmatist public administration and the postmodernist public administration.