Lisans düzeyinde temel fizik laboratuarlarında işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin akademik başarısı ve başarı güdüsüne etkisi
Effects of cooperative learning on students? academic achievement and achievement motivation concerning undergraduate general physics labworks
  1. Tez No: 265525
  2. Yazar: DUYGU DÖRTLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada serbest değişken olarak belirlenen öğretim yönteminin (işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretim yöntemi) bağımlı değişken olarak belirlenen öğrencilerin mekanik laboratuarındaki akademik başarıları ve fizik laboratuarına yönelik başarı güdüsü üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırmada yarı deneysel araştırma modellerinden olan öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni uygulanmış olup bir devlet üniversitesinin fen bilgisi öğretmenliği bölümü öğrencilerinden temel fizik?1 laboratuarını alan 42 öğrenci araştırmanın deneklerini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen Mekanik Laboratuarı Akademik Başarı Ölçeği ve Fizik Laboratuarına Yönelik Başarı Güdüsü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Deneysel çalışma sırasında geleneksel gruba kapalı uçlu deneyler uygulanırken, işbirlikli laboratuar grubuna yarı açık uçlu deneysel çalışma uygulanmıştır. Elde edilen veriler T-Testi, Mann-Withney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Değerlendirme sonucunda her iki grup da akademik başarı açısından uygulama süresince kendi içinde gelişme gösterirken, grupların sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Başarı güdüsü açısından bakıldığında ise işbirlikli öğretim grubunda uygulama sonrasında bir değişiklik olmazken, geleneksel öğretim grubunun başarı güdüsünde bir azalma olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to specify effects of instructional method (cooperative learning and traditional method) as independent variable, on the dependent variables of academic achievement and achievement motivation concerning undergraduate general physics labworks.In this research pre-test post-test control grouped semi-experimental research model was used and 42 students joined the research from a state university in İzmir. The data is collected by the ?Mechanics Laboratory Academic Achievement Test? and ?Achievement Motivation Scale Towards Physics Laboratories? which are developed by the researcher. During the research while close ended experiments applied to the control group, semi-open ended experiments were applied to the cooperative experimental group.The data is evaluated by means of T-test, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed Ranks Test. At the end of the application, the groups have shown a significant process in themselves however no statistical meaningful difference is found between the post-test results of the control and experimental group students. When the outcomes are investigated in terms of achievement motivation, while no difference is detected concerning cooperated teaching group?s achievement motivation, however a tiny decrease is detected concerning traditional group.