Kıta Avrupası devlet geleneği ve Neo Weberyan yaklaşım
Continental European state tradition and Neo Weberian approach
  1. Tez No: 588393
  2. Yazar: NESLİHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kıta Avrupası Devlet Geleneği ve Neo Weberyan yaklaşım konusunda yaptığımız araştırmada, modern devletin yönetim biçimi olarak kabul edilen bürokrasi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Ekonomik ve toplumsal yapının yönetilme biçimini ifade eden bu kavram ilk defa Max Weber tarafından ifade edilmiştir. Bürokrasi genel olarak toplumsal yaşamın düzenlenmesi ve yürütülmesi açısından günümüze kadar başka bir alternatifi olmayan, en etkili, egemen ve yaygın bir yönetim şekli ve örgütlenme modelidir. Bürokrasi vazgeçilmez bir olgu olup, devamlı bir süreç üzerinde çalışılarak geliştirilmesi, düzenleme yapılması gereken önemli bir alandır. Bürokrasinin yok olması söz konusu değildir. Mutlaka bürokrasinin gelişerek büyümesine katkı yapılmalıdır. Çalışmada bürokrasi Weber'den öncesi ve Weber'den sonrası olarak incelenerek detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Geleneksel bürokrasi anlayışına karşı çıkarak şekillenen Neo Weberyan devlet anlayışı ile bürokratik yapıdaki aksaklıklara, çözüm önerilerine, eleştirilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research on the Continental European tradition and Neo Weberian approach, the information was provided about the bureaucracy, which is accepted as a widespread model of governance. This concept, which expresses how the economic and social structure is governed, was first expressed by Max Weber. Bureaucracy is generally the most effective, dominant, and widespread model of governance and organization, which has no alternative in terms of organizing and conducting social life. It has become an indispensable phenomenon and an important concept that needs to be developed and regulated on a continuous process. The bureaucracy's disappearance is not in question. Surely, the contribution should be made to the development and growth of bureaucracy. We analyzed the bureaucracy in detail before and after Weber. In our study, we included the Neo Weberian state concept, which was formed against the traditional bureaucracy, issues of the bureaucratic structure, the solution proposals, and criticised.