Avrupa Birliği Hukukunda ihlal davası
Infringement proceedings in European Union Law
- Tez No: 265601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, giriş ile birlikte iki bölümden oluşmaktadır. Avrupa Birliğinin gelişiminin incelendiği giriş bölümünde, Birlik hukukunun kendine özgü yapısı, kurucu antlaşmalar ve bu antlaşmalara dayalı olarak oluşturulan ikincil kaynaklar, Birlik yargı organlarının fonksiyonları ve ihlal davası açıklanmaktadır.Birinci bölümde ihlal davası ile ilgili olarak; davalı, davacı, üye devletin antlaşmadan doğan yükümlülüğünü ihlal etmesi ve savunmalar açıklanmıştır. Uyarı mektubu ile gerekçeli görüşü içeren idari aşama ile Adalet Divanı önündeki prosedür de ayrıca ifade edilmiştir.İkinci bölümün başlıca konuları, ihlal davası prosedürünün etkililiği, Divan tarafından verilen kararın etkisi, 260. maddede öngörülen parasal cezalar, ön karar prosedürü ile ihlal davası arasındaki ilişki ve son olarak Birlik hukukunun doğrudan etkisi ve önceliğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts; introduction and two sections. In the introduction part, clarifying development of the Union, the sui generis structure of Union law and the sources of this law such as Treaties and the secondary forms of Union law sanctioned by the those Treaties, functions of the courts of Union and the action for failure to fulfil obligations were explained.In section one, related to the infringement proceedings, the defendant, the applicant, the failure of a member state to fulfil an obligation under the treaty and the defences were disclosed. Administrative stage which include letter of formal notice and the reasoned opinion and the procedure before the Court of Justice were also explored.Main subjects of the last section were the effectiveness of infringement proceedings, the effect of the Court?s ruling, pecuniary sanctions under Article 260, the relationship between the preliminary reference procedure and the infringement proceedings and lastly the direct effect and the supremacy of the Union law.