Bölgesel ticaret anlaşmalarının Türkiye'nin dış ticaret politikaları açısından önemi ve etkileri
The role and impacts of regional trade agreements in the Turkish trade policies
- Tez No: 265623
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bölgesel Ticaret Anlaşmalarına (BTA'lar) yönelik son gelişmeler dünya ticaretinde önemli değişikliklere neden olmuştur. Yeni oluşan ortam, serbestleşmeyi teşvik ederek ve ülkelerin dünya ticaretine entegrasyonunu sağlayarak ticaret ortakları için fırsatlar sunmaktadır. Bununla birlikte, BTA'ların sayısındaki hızlı artışın çok taraflı ticaret sistemini zayıflattığına dair sistemik çekinceler ortaya çıkmaktadır.Türkiye, BTA'ların dünyadaki gelişimine paralel olarak müzakere faaliyetlerini artırmıştır. Bunun sonucu olarak, özellikle serbest ticaret anlaşmaları, Türkiye'nin önemli bir ticaret politikası haline gelmiştir. Aslında bu politika aynı zamanda Avrupa Birliği ile oluşturulan Gümrük Birliği'nin bir sonucu olarak Türkiye'nin üstlendiği ortak ticaret politikalarına uyum taahhüdünün bir gereğidir.Bu çalışmada, BTA'lara yönelik gözlemlenen temel eğilimler ve geleceğe yönelik beklentiler Türkiye'nin durumuyla karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bu bilgiler ışığında, Türkiye'nin BTA'lara dair politikaları ve bunların ticari ilişkilerine etkileri değerlendirilmekte ve önerilerde bulunulmaktadır.Bölgesel entegrasyon politikasının temelini oluşturan Gümrük Birliği kurallarının Türkiye'nin dış ticaretini olumsuz etkilemesi beklenmekle birlikte, yapılan istatistiki çalışmalarda kesin bulgular tespit edilememiştir. Diğer taraftan, mal ticareti alanında imzaladığı BTA'ların sayısı itibariyle dünyadaki gelişmelere paralel hareket eden Türkiye'nin, hizmetler ticareti gibi yeni nesil anlaşmalar yapmak üzere harekete geçmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent developments under regional trade agreements (RTAs) have led to dramatic changes in the world trading environment. This new environment presents trade partners with opportunities by fostering trade liberalization and integrating them into the world trade. In addition to that, the rapid increase in the number of RTAs has led to systemic concerns about the weakening of the multilateral trading system.The global trend of RTAs is reflected in Turkey?s own experience with a parallel expansion in negotiating activity. Therefore, free trade agreements particularly have become an important trade policy instrument for Turkey. This policy is also due to the commitments arising from the Customs Union established between Turkey and European Union, which requires alignment of certain common trade policies.This study looks at the main trends and future direction of RTAs in comparison with Turkey. In this backdrop of recent developments, this paper gives an overview and provides suggestions on Turkey?s policy with regard to RTAs and its implications for Turkey?s trade relations.It is expected that unilateral obligations undertaken under the Customs Union constitute a barrier for Turkey to enter to the third country markets. However, trade figures reveal that there is no strong evidence to support this argument. But to create open markets, Turkey needs to look beyond traditional RTAs and step up its engagement with new generation trade agreements such as trade in services.