Medeni Usul Hukukunda davadan feragat
Discontinuance of a case in Civil Procedure
- Tez No: 265647
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Tezimizin konusunu, ?Medenî Usul Hukukunda Davadan Feragat? teşkil etmektedir. Tezimiz, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, feragatin özellikleri ve hukukî niteliği incelenmiştir. İkinci bölümde, feragatin şekli ve zamanı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, feragat edilebilecek davalar ve davadan feragat edebilecek kişiler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, feragatin hüküm ve sonuçları irdelenmiştir.Davadan feragat, davacının, mahkemeye yönelik, tek taraflı bir irade beyanıyla, davadaki talep sonucundan ve buna konu olan esas haktan vazgeçmesine yönelik bir taraf usul işlemidir. Feragat, temelini, medenî usul hukuku alanında geçerli olan, tasarruf ilkesinden alır. Feragat, davanın açılmasından, hükmün şekli anlamda kesinleşmesine kadar yapılabilir.Davadan feragat, karma karakterli bir işlem; yani, hem bir usul hukuku hem de bir maddi hukuk işlemidir.Davadan feragatin en önemli nitelikleri ise; şarta bağlı olarak yapılamaması, açık bir hükümle öngörülmediği takdirde, davadan zımnî olarak feragat edilmesinin mümkün olmamasıdır.Feragatin varlığı halinde, dava, ayrıca mahkemenin bir hüküm vermesine gerek olmaksızın sona erer. Hâkim sadece, feragat geçerli olarak yapılmış ise, davanın son bulduğunu tespit etmekle yetinir.Davadan feragat, maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmez. Sadece, şekli anlamda kesin hükmün hukukî sonuçlarını doğurur.Feragat halinde, olağan kanun yollarına başvurulamaz. Ayrıca, maddi anlamda kesinliğe elverişli bir karar bulunmadığından, yargılamanın yenilenmesi yoluna da başvurulamaz. Fakat karma karakterli bir işlem olduğundan, feragatin, irade sakatlığı sebeplerine dayanılarak iptal edilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The subject of the present paper is ?Discontinuance of a Case in Civil Procedure?. It consists of four sections. The first section includes an analysis of the characteristics and legal nature of discontinuance. The second discusses its form and time. In the third section, the focus is on the kind of case that might be abandoned and persons who are entitled to abandon an action. The final section conducts an analysis of the provisions and consequences of discontinuance.Discontinuance of a Case is a procedural action to relinquish a claim and the relevant right through a unilateral declaration of intent by the plaintiff. It is based on the principle of disposition, a principle valid in the field of the Law of Civil Procedure. One can abandon an action from the time when a lawsuit is filed to the moment when the judgment is finalized in formal sense.Discontinuance of Case is a mixed process; in other words, it is an activity included within the boundaries of not only the law of procedure but also substantive law.The most crucial characteristics of discontinuance of case are that it cannot be carried out conditionally and that it is not possible to abandon an action implicitly unless it is stipulated by a clear provision.In case of discontinuance, the action is terminated without the need for the court to deliver a judgment. The judge only confirms that the action has been terminated on the condition that discontinuance has been carried out properly.Discontinuance of case does not mean a definite judgment in financial sense. It just leads to legal consequences of a definite judgment in formal sense.In case of discontinuance, usual remedies are not sought for. Furthermore, proceedings are not repeated since no decision exists that is favorable for certainty in financial sense. However, it is possible to annul the discontinuance on grounds of defective intention because it is a process of a mixed nature.