Küreselleşme sürecinde glokal pazarlama stratejileri
The glocal marketing strategies of globalization process
  1. Tez No: 265659
  2. Yazar: DİDEM EKİNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, küresel işletmelerin faaliyet gösterdikleri lokal pazarlarda her pazarın kendine özgü kültürel, sosyal ve ekonomik farklılıklarını göz önünde bulundurarak, o pazarın özelliklerine uygun pazarlama stratejileri uygulamaları durumunda ortaya çıkan glokal pazarlama kavramının kapsamını ve uygulamalarını açıklamak amacıyla hazırlanmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; küreselleşme süreci, etkileri, küreselleşme ile birlikte işletmelerin yapılarında meydana gelen değişiklikler ve çokuluslu işletmelerin küreselleşme sürecine etkileri anlatılmıştır.Glokal pazarlama stratejileri, global şirketlerin lokal uygulamalarına ilişkin olmasından dolayı, çalışmanın ikinci bölümünde küresel stratejiler ele alınmış, küresel ve glokal stratejilerin farklılıklarına değinilmiştir. Ayrıca glokalleşmenin işletme fonksiyonları üzerindeki etkileri açıklanmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, glokal pazarlama kavramı, glokal pazarlama karması ve glokal pazarlama stratejileri anlatılmış, glokal pazarlama anlayışının pazarlama karması bileşenleri üzerindeki etkileri ve farklılıkları örneklendirilerek yorumlanmıştır.Global şirketlerin, farklı pazarlarda uyguladıkları glokal pazarlama stratejilerine örnek oluşturması bakımından Unilever'in gıda kategorisi ürünlerinden Carte D'or markasının glokal uygulamaları ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, araştırmanın problemi, amacı, önemi, hipotezleri belirtilerek, bu kapsamda Carte D'or'un Türkiye'deki glokal faaliyetlerine dair yüzyüze görüşme gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgulara göre değerlendirmeler yapılmıştır.Çalışmanın literatür kısmı, Kaynaklar bölümünde adı geçen yazarlardan ve eserlerden yararlanılarak ve bunlara ek olarak bu kaynaklardaki eserlerin yorumlanması şeklinde oluşturulmuştur. Uygulama örneği olarak da Unilever'in Carte D'or markasına ait bulgular mülakat yöntemi ile elde edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to explain the concepts and applications of the meaning of the glocal marketing as a result of the global enterprises applying marketing strategies according to the local market demands by considering own cultural, social and economic differences in their local business area.The first section includes the process of globalisation and its effects, variations of the businesses structure after the globalization steps and the effects of the multinational business to the globalization processSince the glocal marketing strategies are related to the global enterprises? local marketing applications, second part of the study consists global strategies, the differences between global and glocal strategies. On the other hand the paper explains the impacts and results of the glocalization to the enterprises functions.Third section includes the glocal concept, glocal marketing mix, the glocal marketing strategies, moreover, the impacts and diffirences of the glocal marketing concept on the marketing mix elements has been exampled and commented.To clarify of the global organizations? own local marketing strategy applications which are applying in different markets, Carte D?or?s local marketing strategies, which is one of Unilever?s food solution brands, are taken as example. In the fourth part of the study, the problem, aim, importance, and hypothesis is indicated and accordingly interviews conducted in order to learn glocal marketing strategies of Carte D?or in Turkey then evaluations was made upon upcoming findingsLiterature part of this academic research is combined using of the authors statements and their literature also own comments on these literature was added to the paper. As application example, findings from the conducted interview of the Unilever?s Carte D?or has been evaluated.