Dünyada globalizasyon ve global rekabet ortamı içinde işletmeler
Globalization in the world and corporations in the global competition environment
- Tez No: 51151
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET 1990'larda globalizasyon kavramı çok sık kullanılmaktadır. Globalizasyonun dünya ekonomisindeki bir değişimi ve ekonomik bütünleşmeyi belirttiği düşünülmektedir. Fakat bunun da ötesinde globalizasyon iktisadi, politik, sosyo-kûltOrel ve teknolojik alanlardaki değerlerin global olarak benimsenmesidir. İktisadi globalizasyon işletmelerin içinde bulunduğu global rekabet ortamını etkilemekte ve işletmelerarası rekabeti artırmaktadır. Dünyada globalizasyon eğilimi ve global rekabet ortamının oluşmaya başlaması son 40 yılda gelişmiştir, özellikle 1980'li yıllarda ortaya çıkan fînansal globalizasyon, üretimin globalizasyonu, işletmelerarası rekabetin globalizasyonu ve teknolojik ilerlemeler ve bu globalizasyon sürecinde ortaya çıkan hızlı pazar değişiklikleri, ürün ve ürün teknolojisi değişilikleri, ürün yaşam döneminin kısalması, müşterilerin daha seçici olması ve giderek artan rekabet işletmeleri etkilemeye başlamıştır. İşletmeler artan oranda hem yerel hem de yabancı rekabet ile karşılaşmaya başlamışlardır. Globalizasyon yönündeki gelişmeler ve artan rekabet karşısında, işletmelerin global rekabete uyum sağlayabilmek ve rekabet güçlerini koruyabilmek için üretim, pazarlama, fînans, yönetim ve organizasyon sistemlerini değiştirdikleri gözlenmektedir. Bugün, ulusal rekabet avantajlarından yararlanmanın yanı sıra, rekabet avantajı sağlayabilmek için esnek üretim, yeni pazarlama stratejileri, finansman teknikleri, özellikle mikroelektronik ve haberleşme olmak üzere yüksek teknolojiye ve eğitime önem veren yönetim metodlan kullanılmaya başlanmıştır. Bu özellikler global rekabet ortamında işletme rekabet gücünü belirleyen başlıca stratejik aktörlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the 1990's the term globalization has been constantly used and great attention has been given to globalization. It is believed that globalization denotes a process of change in the world economy and an economic integration. Moreover, globalization means to accept globally common economic, political, socio-cultural and technological values. Economic globalization changes the global market conditions and increases the global competition. Globalization in the world has evolved in the last 40 years. However, especially, since the early 1980's, with the emergence of financial globalization, globalization of production, globalization of international business, and related with these globalization trends, the emergence of global markets, instability and segmentation of markete, the convergence of consumer needs and preferences, the promotion of worldwide standards in a more complex consumer society, corporations are involved in a changing global economic environment. In response to globalization and global competition, in order to have competitive advantages, a change in management, organization, marketing, production and financial systems is observed. Today, other than national competitive advantages, flexible production systems, new marketing strategies, new financial techniques, and management methods based on high-level technology and education are some of the factors that create the competitive advantages of corporations.