Türkiye'nin doğal gaz arz yönetiminde Rusya doğal gazının yeri
Position of the Russian natural gas at natural gas supply management's in Turkey
- Tez No: 265668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ÇORBACIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Enerji kaynaklarından biri olan doğal gaz Türkiye'de çok az miktarda yeraltı rezerv kaynağı olarak bulunduğundan ve az miktarda üretildiğinden dış ülkelere yüksek oranda bağımlılık söz konusudur. Doğal gaz temini ile ilgili veriler incelendiğinde Türkiye'nin kuzey komşusu olan Rusya Federasyonu'na olan bağımlılık göze çarpmaktadır. Enerji temini konusu bu açıdan değerlendirildiğinde, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamasında Rusya'nın doğal gazının yerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, ?Türkiye'nin Doğal Gaz Arz Yönetiminde Rusya Doğal Gazının Yeri? adlı yüksek lisans tez çalışması yapılması kararlaştırılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin doğal gaz arz yönetimi ve bunda Rusya doğal gazının payının değerlendirilmesine karar verilmiştir. Bu çalışmada genel hatlarıyla Türkiye'nin Rusya doğal gazına olan yüksek oranda bağımlılığı problem olarak ele alınarak, konu bu bağlamda incelenmiş, değerlendirilmiş ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.Bu çalışmanın amacı, Türkiye enerji sektöründe Rusya doğal gazı ile ilgili bir değerlendirme sunmak ve bu çerçevede Rusya doğal gazına bağımlılığın boyutlarını saptamak, karşılaşılan sorunlara çözüm önerilerinde bulunmaktır. Türkiye'nin doğal gaz arz yönetiminde Rusya doğal gazını; iç piyasa ihtiyaçlarını karşılama, Türkiye'yi transit ülke olarak ve alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesi açısından değerlendirmesi önem arz etmektedir ve çalışmanın gerekliliği ve aktüalitesini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, natural gas exists at very small amount of reserves as a source of Energy. Dependence is occurred to foreign countries because of small amount of natural gas produced in Turkey. When Natural gas supply-related data are examined, especially in Turkey's northern neighbor, the dependence of the Russian Federation are prominent. The issue of energy supply, when assessed from this perspective, Turkey's energy needs to the Russian natural gas and determining its place are important. In this direction, ?Position of the Russian Natural Gas at Natural Gas Supply Management's in Turkey" graduate thesis was decided to do. Turkey's natural gas supply management and position of Russian natural gas is examined. In this study, mainly outlined Turkey's dependence on Russian natural gas problem is investigated, evaluated, and tried to reach conclusion.The purpose of this study is, at Turkey's energy sector, providing the rating of Russian natural gas. In this context, the extent of dependence on Russian natural gas was studied. Exposed problems have been evaluated and possible solutions have been presented. Moreover, place of Russian natural gas at Turkey's natural gas supplies management, from these aspects, providing internal market needs, Turkey as a transit country, and comparison of alternative energy sources has great importance. These reasons indicate the necessity and actuality of this study.