Geçici istihdam büroları aracılığıyla çalışma: Bir alan araştırması
Temporary agency work: A field study
- Tez No: 265682
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırma, geçici istihdam ofisleri aracılığıyla çalışma olgusunun, çalışanların iş doyum düzeyleri ve bunun tespiti açısından yaklaşarak irdelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu sayede geçici istihdam ofisleri aracılığıyla çalışma olgusu çalışanlar açısından anlamaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma, uluslararası bir özel istihdam bürosuna bağlı olarak, Türkiye'de, Ağustos 2007 ile Ağustos 2008 tarihleri arasında en az 1 hafta süre ile dönemsel olarak çalışmış kişiler arasından ulaşılabilen 54 kişiden oluşan çalışma grubu üzerinde yapılmıştır. Çalışma grubunun iş doyum düzeylerini saptamak amacıyla ?Minnesota İş Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır. Anket formu aracılığı ile elde edilmiş olan bilgiler“SPSS for Windows 15.0”istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle bütün sorular için sıklık dağılımları ve bu sıklık dağılımları doğrultusunda grafikler çıkarılmıştır. Minnesota ölçeği ve alt ölçekleri için ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır.Her bir soru için Minnesota Ölçeği ve alt ölçekleri bakımından değişkenler arasında farklılık olup olmadığını karşılaştırmak için ikili karşılaştırmalarda ?Mann Whitney U? testi, çoklu karşılaştırmalarda ise ?Kruskal-Wallis? testi uygulanmıştır.Bu araştırmada, araştırma grubunun geçici istihdam bürosu aracılığıyla çalışmaya ilişkin tutumları, olumlu buldukları yönleri ve olumsuz buldukları yönleri konusunda veri elde etme amaçlı sorulardan (7.,8. ve 9.sorular) elde edilen puanların Minnesota Ölçeği ve Alt ölçekleri ile arasındaki ilişkilerinin hesaplanmasında korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma grubunun iş doyumlarının yüksek olmadığı ve bu çalışma biçimine yönelik olarak genel bir memnuniyetsizlik içinde olduklarına yönelik bulgular elde edilmiş, bu ve istatistiki analizler sonucu ortaya çıkan diğer bulgular, ilgili literatür ışığında yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to evaluate the phenomenon of employment through the temporary employment agencies, discussing the issue in terms of satisfaction levels of employers and determination of these. By this means, the phenomenon of employment through the temporary employment agencies is tried to be understood and evaluated from the employers' point of view.The sample of the study consists of 54 temporary employers who were employed at least for 1 week in the period of August 2007-August 2008 by the international temporary employment agency in Turkey. The satisfaction levels of study group are determined by Minnesota JobSatisfaction Scale. The data provided from questionnaire form are analyzed by“SPSS for Windows 15.0”statistical program. Firstly, the frequency distributions for each question and the graphics according to these frequency distributions are prepared. Mean averages and standard deviations are calculated for Minnesota Scale and its each sub-scales. In order to compare if there is a difference between the parameters regarding the Minnesota Scale and its sub-scales for each question,“Mann Whitney U”test is applied for binary comparison and“Kruskal-Wallis”test for multi-comparison.In this study, correlation analysis is used in order to determine the relations between scores -which provided from 7.,8.,9. questions (which are collecting the data about the attitudes and possitive and negative opinions of temporary agency workers regarding the temporary agency work) the questionnaire - and Minnesota Job Satisfaction Scale and its own sub-scales. The survey has found out the results that, temporary agency workers does not well satisfied and they are not quite pleasured. This and other related findings of the statistical analysis are expounded and discussed in the light of the related literature.