Sorun ve çözüm bağlamlarıyla ulus-devletin tarihsel çevresi içinde kültürel kimlik olgusu
Cultural identity in the contexts of question and solution within the historical environment of the nation-state
  1. Tez No: 265714
  2. Yazar: UĞUR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
`Sorun ve Çözüm Bağlamlarıyla Ulus-Devletin Tarihsel Çevresi İçinde Kültürel Kimlik Olgusu' başlıklı tezimizde, kültürel kimlik sorununa vücut veren etkenler ile sorunu aşmaya yönelik teorik ve pratik gelişmelere odaklanılmaktadır.Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, önce, kültürel kimlik kavramının kapsamı saptanmaya çalışılmakta ve sonra, kültürel kimliğin çeşitli biçimleri olarak etnik, ulusal ve dinsel kimlikler tahlil edilmektedir. Birinci bölümün kalan kısmında, kültürel kimlik sorununu doğuran etkenler olarak, modern devlet, ulus-devlet, vatandaşlık anlayışı ile liberalizm ve sosyalizm akımları, sorunla ilişkileri bağlamında incelenmektedir.Tezin ikinci bölümünde ise çözüm yaklaşımları irdeleme konusu yapılmaktadır. Bu doğrultuda, önce, anayasal yurtseverlik modeliyle ilgilenilmiş ve anayasal yurtseverliğin kültürel kimlik sorununu çözme kapasitesi sorgulanmıştır. Ele alınan bir diğer çözüm çizgisi ise, kuramda ve uygulamada çokkültürcülük modeli olmuştur. Bu kısımda, siyasal çokkültürcülük kavramsallaştırmasıyla ele alınan özyönetim uygulamalarına ağırlık verilmiştir. Bu bölümün kalan kısmı, uluslararası hukukta azınlık haklarının gelişimine ve söz konusu standartların sorunu çözme kapasitesinin sorgulanmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled `Cultural Identity in the Contexts of Question and Solution within the Historical Environment of the Nation-State?, the focus is on the causal forces which produced the question of cultural identity and theoretical and practical solutions aimed at overcoming the question.The thesis consists of two chapters. The opening chapter, first, deals with the scope of cultural identity and ethhnic, national, religious identities as various forms of cultural identity. In the last part of the first chapter, modern state, nation-state, the concept of citizenship, liberalism and socialism which are considered to be the causal forces of the question will be examined.In the second chapter, the oportunities for solution are under the examination. In this regard, first, the model of constitutional patriotism is described and the capacity of the model is analized. Then the focus is on the concept of multiculturalism both in theory and practice. With regard to multiculturalism, the issue of self-government is considered to be an important subject within the scope of multiculturalism. In the last part of the second chapter, the development of minority rights in international law in the context of solution will be examined.