Sağlık ocaklarının performansının artırılmasında rol oynayan faktörlerin demografik özelliklere göre farklılaşması
The differentiation of acting factor on improving performance of primary health care units according to demografic characteristics
- Tez No: 265759
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlık sektöründe verilen hizmetlerin önemi ve kritikliği düşünülecek olursa, sağlık sistemlerinin performansının artırılmasının ne kadar gerekli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Günümüzde performans problemi, sadece özel sektörler de değil kamusal organizasyonlarda da önemli bir husus haline gelmiştir. Bu nedenle performansın arttırılması ve performansı etkileyen faktörler üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda sağlık ocaklarının performansının arttırılmasında rol oynayan faktörlerin demografik özelliklere göre farklılaşması incelenmiştir.Günümüzde örgütsel faktörler özelliklede örgüt kültürü ve yönetim uygulamaları, sağlık hizmetinin etkinlik ve kalitesini arttırmada önemli birer husus haline gelmiştir. Ayrıca farklı özelliklere sahip çalışanların iyi yönetildikleri takdirde organizasyon performansını olumlu etkileyeceği bir gerçektir.Çalışmada, genel literatür taraması sonucunda performans üzerine etkili olduğunu gördüğümüz, örgüt kültürü, yönetim uygulamaları ve kişisel iyi oluş faktörlerinin demografik özelliklere göre gösterdiği farklılıklar araştırılmıştır. Çalışma Tekirdağ ilindeki merkez sağlık ocakları üzerinde yapılmıştır. Tüm katılımcılardan verilen anketi doldurmaları istenmiştir. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerin yapılmasında SPSS 15 paket programı kullanılmıştır.Çalışmadaki örneklem 11 erkek ve 86 kadından oluşmaktadır. Çalışma sonuçları, %88.7 oranında kadın katılımcılardan oluştuğundan, ağırlıklı olarak onların düşüncelerini yansıtmaktadır. Cevaplayıcıların yaşları 20 ile 46 arasında değişmekte olup, ortalaması 37.3'tür. cevaplayıcıların %32'si 31-35 yaş grubuna aittir. Cevaplayıcıların %29'u yüksek bir eğitim seviyesine (üniversite) sahiptir. Ayrıca, çalışmanın örneklemi % 25.8 doktorlardan, % 21.6 hemşirelerden, % 44,3 'ü ebelerden ve % 8.3 de diğer sağlık çalışanlarından oluşmaktadır.Araştırmanın sonucunda, sağlık ocaklarının performansının arttırılmasında rol oynayan faktörlerden birçoğunun demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiş ve bu farklılıklar nedensel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the health sector the critical and importance of the services to be considered if work, enhance the performance of health systems is needed to better understand what will be. Performance problems today, not only in the private sector in public organizations has become an important issue. Therefore, many studies have been done on increasing the performance and factors affecting performance. In our study, factors play a role on increasing the performance of health centers differentiation according to demographic characteristics were examined.Today, organizational factors, particularly organizational culture and management practices, improving quality and efficiency of health care issues has become an important one. Employees also have different properties if they are well managed organization's performance is a real positive affect.Study, the overall effect on the literature survey that we have seen in the performance, organizational culture, management practices, and personal well-being was to investigate the impact of the performance of health. In this study, we see that the effect on performance as a result of the general review of the literature, organizational culture, management practices, and personal well-being factors, differences in demographic characteristics were investigated according to the show The study was conducted in primary health care units located in Tekirdağ. All attendances were asked to complete the questionnaire. SPSS (version 15) was used to generate descriptive and inferential statistics at a significance level of .05.The sample of the study consisted of 11 male and 86 female. Results of the survey revealed a female predominance among the attendances: women made up 88.7%. The respondents? age ranged from 20 to 46, the average age making 37.3. 32% of the respondents belonged to the group of the age 31 to 35 years old. 29% of the respondents had higher education (university level). Also, the sample of the study consisted of 25.8% doctors, 21.6% nurses, 44,3% midwife, and 8.3% the other health care employeesAs a result, many factors play a role in enhancing the performance of health centers showed differences according to demographic characteristics, and these differences have been investigated as a causal.