Avrupa Birliği'nin Kafkasya politikası (1993-2008)
The Caucasus policy of the European Union(1993-2008)?
  1. Tez No: 265863
  2. Yazar: GONCA HACIFAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin Kafkasya'ya yönelik politikalarını incelemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır.Soğuk Savaş sonrası değişen dünya düzeniyle birlikte, devletler de pek çok alanda politikalarını bu yeni konjonktüre göre ayarlamak zorunda kalmışlardır. Son genişleme dalgalarıyla birlikte sınırları iyice genişleyen ve eski SSCB'den arda kalan sorunlu bölgelerle sınırdaş duruma gelen Avrupa Birliği de, küresel aktör olma iddiasını gerçekleştirmek için özellikle güvenlik ve enerji gibi konularda politikalarını tekrar şekillendirme gereği hissetmiştir. Bu anlamda Kafkasya Bölgesi de, Avrupa için önemi gittikçe artan bölgelerden birisi olmuştur.Bu çalışma AB'nin Kafkasya'ya ilgisinin sebeplerini araştırmakta ve bunun neticesinde bölgeye yönelik olarak uyguladığı politikaları ortaya koymaktadır. Bu kapsamda; TACIS, TRACECA, İNOGATE gibi projeler ve AB'nin bölge devletleriyle yürüttüğü ikili ilişkiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine Europian Union's policies towards he Caucasus.Changing world and with the post-cold war order, many governments had to adjust their different poicies because of new situation. The boundaries well expanded with the last enlargement waves and the remaining problematic region from the former USSR, Europian Union needed reshape their policies to perform particular security and energy to play global player. In this sence, the Caucasus region has been become increasingly important region for Europe.This study explores the reasons of the Europian Union's interest Caucasus and as a result of this practice suggest that the policy in this region. In this context: TACIS, TRACECA, and INOGATE projects conducted with the regional states and the Europian Union's bilateral relations were discussed.