Hamd ve şükür kavramlarının psikolojik tahlili
The religious psychological analysis of the terms praise and gratitude
  1. Tez No: 265867
  2. Yazar: HANİFE MİRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hamd ve şükür kavramlarının psikolojik tahliliBu araştırmada, 20-40 yaş arasındaki yetişkinlerin hayatlarında ?hamd ve şükür? kavramlarının etki boyutları demografik özellikler de dikkate alınarak genel anlamda değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dine önem verme ve dindarlık algıları da hamd ve şükür kavramlarıyla bağlantılı olarak analiz edilmiştir.Araştırma , İstanbul ilinin Kadıköy ve Ümraniye ilçelerinde 220 kişiye anket tekniği uygulanarak hazırlanmıştır. Bu şekilde toplanan verilerin istatistiksel işlemleri SPSS16.0 (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar istatistiksel paket programı ile yapılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu gibi özellikler hamd ve şükür algısında anlamlı bir farklılaşmaya yol açarken; gelir düzeyi bakımından anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Yapılan iyiliğe teşekkür etme ile hamd ve şükretme arasındaki korelasyon anlamlılık düzeyindedir. Bireylerin hayatlarındaki problemlerini çözmede de hamd etmenin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Religious Psychological Analysis of the Terms Praise and Gratitude(hamd ve şükür kavramlarının din psikolojik tahlili)In this research, the effect size of concepts of ?praise and gratitude? on the lives of adults who are between 20 ? 40 years old have been studied in general terms by taking demographic characteristics into account. Paying importance to religion and religiosity were also analyzed in connection with praise and gratitude.The reseach was prepared by making a survey with 220 people in Kadıköy and Ümraniye counties of Istanbul. The data collected by surveys were processed by using SPSS 16.0 (Statistical Package for Social Sciences).According to the result of reseach; while gender, age, marital status and education status cause a significant differentiation in understanding concepts of praise and gratitude, there seem to be no significant differentiation in terms of level of income. Thanking for a favor that is made and praise ? gratitude has a significant level of correlation. Also, it was concluded that gratitude helps individuals to solve problems in their lives.