Basel III kriterlerinin Türk bankacılık sektöründe kredilere etkisi
The effect of basel III criteria to credits in Turkish banking sector
  1. Tez No: 590552
  2. Yazar: AHMET ENDER ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bankalar, finansal piyasalarda önemli bir aracılık fonksiyonu ifa eden kurumlardır. Bankalar sistemik riske maruz oldukları için sıkı takip edilmeleri, düzenlenmeleri ve denetlenmeleri gerekmektedir. Dünya piyasalarda bankacılık sistemindeki risklere tüm ülkeler tarafından uzlaşıya varılmış bir çözüm bulunması için“Uluslararası Ödemeler Bankası”altında Basel Komitesi kurulmuştur. Kurulan bu komitenin uğraşları neticesinde zamanla Basel I, Basel II ve Basel 2,5 düzenlemeleri ortaya çıkmıştır. 2007 yılındaki küresel kriz ile 2009 yılındaki Avrupa krizi akabinde uluslar arası bankacılık sektörlerinde oluşan sermaye yetersizliği ile likidite yetersizliği, dünya ekonomisinde ciddi bir tehlike olarak görünmüştür. Dünya bankacılık sistemini daha uygun hale getirmek için Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Otoritesi sermaye riski, kredi riski ve likidite riski açısından Basel III düzenlemesini sunmuştur. Basel III düzenlemeleri bankalar açısından sermaye rasyolarını güçlendireceği için olumlu karşılanmıştır. Basel III düzenlemeleri kapsamında bankaların kaldıraç oranları, sermayenin kuvvetlendirilmesi, kredi riski tanımı ile likidite tanımı hakkında yeni düzenlemeler oluşturulmuş ve bu düzenlemelerin uygulanabilmesi için bir zamanazarfı tanımlanmıştır. Bu süreç hala sürmektedir. Basel III düzenlemeleri riski yüksek yatırımların gerçekleşmesini engelleyerek ekonominin istikrarlı ve stabil büyümesine önemli katkılarda bulunmaya başlamıştır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Basel I, Basel II, Basel 2,5 ve Basel III düzenlemelerinin özellikleri, kriterleri ve bunların ölçüm yaklaşımlarını detaylı bir şekilde incelemektir.
Özet (Çeviri)
Banks are institutions that perform an important intermediary role in the financial markets. Banks are subject to systemic risk, so they must be strictly monitored, regulated and supervised. Basel Committee was established in order to find a common solution to problems and risks in the banking sector in internationa lmarkets. As a result of the work of the Basel Committee, the Basel I, Basel II and Basel 2.5 regulations have emerged over the years. The lack of capital and liquidity in the banking system after the global financial crisis in 2007 and the European crisis in 2009 have emerged as a major threat in the economy. In order to better regulate the banking system, Basel banking supervision and Control Authority presented Basel III regulationpackage in terms of capital, liquidity and credit risk. Basel III regulations are a positive initiative to streng then the capital structure of banks. Within the framework of Basel III, capitalstrengthening, leverage ratios, counterparty credit risk and liquidity arrangements have been created and the realization of these are linked to a timetable. The transition process is still in progress. Basel III regulations have made significant contributions to the long-term stable and balanced growth of the economic system by preventing risky investments. The aim of this study is to examine the characteristics, criteria and measurement approaches of Basel I, Basel II, Basel 2.5 and Basel III regulations in detail.