Amortismanların Türk vergi sistemindeki yeri
Turkish tax legislation of amortizations in
  1. Tez No: 265940
  2. Yazar: MUSTAFA TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KILDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amortisman konusunun Türk Vergi Sistemi (TVS)'nde önemli bir yeri bulunmaktadır. Kurumlar Vergisi Kanunu (K.V.K.), Gelir Vergisi Kanunu (G.V.K.), Türk Ticaret Kanunu (T.T.K.), Türkiye Muhasebe Standartları (T.M.S.) ve Sermaye Piyasası Kanunu (S.P.K.) dahil bir çok Kanun'da amortisman işlemlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiş olmakla birlikte, amortisman işlemlerine ilişkin temel konular Vergi Usul Kanunu (V.U.K.)'nun 313 ? 321'nci maddeleri arasında ele alınmıştır.Bu bakımdan amortismanlar, vergi matrahlarının tespitinde çok önemli bir yer oluşturmaktadır.Çalışmamızda, Türk Vergi Sistemi'ndeki amortisman uygulamalarının işletme açısından ve vergisel bakımdan işletmeler için fon yaratan, ancak hatalı uygulama yapıldığı takdirde işletmeleri sıkıntıya sokabilecek sonuçları da doğuran bir yelpaze içinde seyreden etkileri bulunmaktadır.Dolayısıyla; üzerinde dikkatle ve ciddiyetle durulması gereken bir konu olduğundan şüphe yoktur.
Özet (Çeviri)
Amortizations have an important role within Turkish Tax Legislation. In most of legislations ,including such as Corporate Tax Law, Income Tax Law, Turkish Commercial Code, Turkish Standards of Finance and Securities Exchange Act , by being mentioned amortization transactions , basic issues about such these transactions are discussed between Tax Procedure Law?s number 313 ? 321 articles.In this context, amortizations have very important role on determining tax bases.In our study, we discussed effects of amortization applications in Turkish Tax Legislation in terms of organizations that provides funds for those organizations and could cause problems in case of false applications for organization.Therefore, it is evident that this issue must be attached very much importance and solemnity.