Departmanlı mağazaların yönetimi-organizasyon yapıları ve Kayseri'de bir inceleme
  1. Tez No: 26595
  2. Yazar: ÖZNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN KALDIRIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Perakendecilik, mal ve hizmetlerin doğrudan doğruya son tüketicilere pazarlanmasıyla ilgili faaliyetler bütünüdür. Perakendeciliğin temel fonksiyonu, mal ve hizmetlerin uygun miktarlarda, uygun zamanlarda, uygun fiyattan ve uygun yerlerde tüketiciye sunulmasıdır. Perakendeci kuruluşlardan biri olan departmanlı mağazalar da bu fonksiyonları yerine getirmeye çalışmakta aynı zamanda çeşitli sosyal katkıları da bulunmaktadır. Departmanlı mağazaların yönetim ve organizasyon yapılarını ortaya koymayı amaçlayan çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde departmanlı mağaza kavramı tanıtılmış, bu mağazaların özellikleri belirtildikten sonra dünyadaki ve ülkemizdeki tarihi gelişimi; avantajlı ve dezavantajlı yönleri incelenmiştir. Departmanlı mağazaların başarısını- etkile yen temel faktörler üzerinde durulmuştur. Bu faktörler ise kuruluş yerinin seçimi; binalar; fiziksel olanaklar ve mağa iç düzeni; fınansal yapı; üst yönetimin niteliği ve personelin niteliğidir. Çalışmamızın ikinci bölümü, departmanlı mağazaların yönetimi ve departmanlı mağazalarda perakendecilik yönetim stratejilerini kapsamaktadır. Yönetimin tanımı ve anlamı belirtilmiştir. Yönetim süreci, yönetim sürecinin özellikleri; işletme fonksiyonları, yönetim fonksiyonları üzerinde durulmuş ve departmanlı mağazalardaki uygulama biçimlen açıklanmıştır. Ayrıca departmanlı mağazalarda perakende yönetim stratejilerine dikkat çekilmiş, hedef pazarın seçimi; perakendecilik karışımının geliştirilmesi ; perakendecilik yönetimi ve temel ilkeleri de açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümü, departmanlı mağaza organizasyonu ve bu mağazaların organizasyon yapıları ile uyguladıkları organizasyon modellerini kapsa maktadır. Bu bölümün girişinde mağaza organizasyonu üzerinde durulmuştur. Departmanlı mağazaların organizasyonu ve özellikleri; mağazalarda uygulanan temel organizasyon türleri açıklanarak, küçük departmanlı mağazalarda uygulanan iki-fonksiyonlu sistem ile büyük departmanlı mağazalarda uygulanan Mazur Planı'na yer verilmiştir. Bu planın eleştirisi yapılmış ve bu plandan meydana gelen sapmalar, son olarak da ülkemizdeki büyük departmanlı mağaza örgütü belirtilmiştir. Çalışmamızın son bölümünü oluşturan dördüncü bölümde ise, çalışmamıza en yakın örnek olması nedeniyle SEZON A.Ş.'nin organizasyon yapısıyla ilgili bir inceleme yapılmıştır. Çalışmamızın sonunda incelemeden elde edilen sonuç ve yorumlarla incelemenin genel bir değerlendirmesi yer almaktadır. 102
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Retailing is the activity of marketing the goods and services to the ultimate consumers. The basic functions of retailing are presentation of the right amount of goods and services, in the right time, price and place to the consumers. Depart ment stores, that are one of these retailing institutions, are performing these func tions and are also contributing various social activities. This case study consists of four sections aiming to demonstrate the administ rative and organizational structures of the department stores: In the first section the concept of“Department Store”has been defined. After the characteristics of these department stores have been defined, the advantageous and disadvantageous sides, the historical background of these stores in our country and in the world have been studied. The major factors that affect the success of the department stores are examined in detail. These factors are; the selection of locati on, buildings, physical facilities and inner design of the building, financial struc ture, qualifications of top management and personnel. The second section of this case study contains the administration of retailing stores and retailing administrative strategies in department stores. The meaning and definition of“Administration”has been pointed out clearly. The process of administration, the characteristics of the administration process, business functi ons, and administrative functions have been pointed out and styles of department stores have been explained. Also the retailing administrative strategies of depart ment stores have been emphasized, and the selection of the target market, the de velopment of the retailing mixture, the administration and basic principles of retai ling have also been explained. The third section of this case study contains department store organization, organizational structures of these stores, and organization models they use. First, store organization is emphasized. The organization and characteristics of depart ment stores, the major organizational types applied in stores have been explained, the two-function plan being used in small department stores and the Mazur Plan being used in large department stores are also consi dered. A criticism of this plan and the deviations due to this plan have been made. Finally the big department store organizations have been pointed out. In the fourth and final section, due to being a most close sample to oure study, there is application which aims to put forward the organizational structure of SE ZON A.Ş. and the organization plan it uses. Finally an evaluation of the paper with results and comments is provided. !vü«tiJA«rrASVrM MERKEZ»