AM60 Mg alaşımına farklı oranlarda Bi ve Cd ilavesi ile katılaşma hızının mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effects of Bi and Cd additions with solidification rate on the microstructure and mechanical properties of the AM60 alloys
  1. Tez No: 301805
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; AM60 magnezyum alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerini geliştirmek için alaşımlara %0,2 - %0,5 ve %1 oranlarında Kadmiyum (Cd) ve Bizmut (Bi) elementleri ilave edilmiştir. AM60 serisi alaşımlar dört farklı soğuma hızına sahip kademeli kalıba dökülmüştür.Sonuçlar; Soğuma hızının artması, AM60 alaşımlarının tane yapısının küçüldüğünü ve oluşan intermetalik (Mg17Al12) fazın incelerek parçalandığını göstermiştir. Mikroyapıdaki bu değişikliklere paralel olarak alaşımların çekme, akma ve uzama oranları artmıştır. AM60 alaşımına Bi ve Cd ilaveleri alaşımın mekanik dayanımlarını artırmıştır. Mekanik özelliklerdeki kayda değer artış, düşük oranda (%0,2) Cd ve Bi ilavelerinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Cd and Bi elements were added to AM60 magnesium alloy in the ratio of 0.2 wt.% - 0.5 wt.% and 1 wt.% in order to improve its mechanical and microstructural properties. AM60 series alloys were cast in a multi-step permanent mold casting having four different cooling rates.The results showed that grain size of AM60 series alloys were refined and thinner intermetallic phases were formed with increasing cooling rate. It was also observed that these changes in the microstructures led to improvements in yield strength, tensile strength and elengation. Bi and Cd additions to AM60 alloy were increased its mechanical properties. Remarkable increase in mechanical properties was observed as Bi and Cd contents exceeded the level of 0.2 wt.%.