Chemometrical approach to determination of pesticide residues from plant samples by accelerated solvent extraction (ASE)
Kimi bitki örneklerinde bulunan pestisitlerin ase yöntemiyle özütlenmesine kemometrik yaklaşım
- Tez No: 266080
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ERTAŞ, YRD. DOÇ. DR. HASAN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tütün ve ürünlerinin insan sağlığına zararları bilinmesine karşın, bu alanda piyasa arzı devam etmekte ve önemli bir tütün üreticisi olan ülkemiz için tütün analizleri önemini korumaktadır. Tütün üretimi sırasında veya çevresel faktörlerle tütünde kalıntı olarak bulunan pestisit düzeylerinin belirlenmesi de bu analizlerin başında gelmektedir.Bu tez çalışmasında öncelikle tayini amaçlanan 10 ayrı pestisit için alıkonma zamanları belirlenmiş ve 50-1000 ng/mL derişim aralıklarında kalibrasyon grafikleri oluşturulmuştur. Daha sonra tütün gibi zor bir matrikste pestisit analizlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için yöntem geliştirme amacıyla kromatografik analiz öncesi hızlandırılmış çözücüye özütleme (ASE) tekniğinin kullanımı esas alınmıştır. Bu teknikte özütleme verimine etkiyen parametreler seçilmiş ve Plackett-Burman tasarımı ile öne çıkan parametrelerin belirlenmesi yoluna gidilmiştir. Ardından bu örneklerin pestisit içerikleri GC-ECD sistemi ile analizlenmiştir. Alınan verilerin işlenmesi sonucunda analiz için optimum koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the major tobacco producers in the world. Even though the tobacco is known to harm human health, the demand in the world market necessitates several analyses in tobacco samples. One of the most important analysis types is the determination of pesticide by means of their production step and environmental factors.In this thesis study the retention times of ten pesticides were determined and calibration graps were constructed between 50 - 1000 ng/mL. In order to work more reliable the accelerated solvent extraction method was choosen prior to chromatographic analysis for tobacco samples which is very difficult to work. In this technique the parameters which affect the extraction efficiency were choosen and followed by selection of main parameters were done with the help of the Plackett-Burmann design. Then the pesticide contents of samples were determined by GC-ECD system. By means of data optimum conditions were determined for an analysis.