Depremde hasar gören betorne yapıların güçlendirilmesi ve mimariye olan etkisi
Strengthening of reinforced concrete structures ,that get harm from eartquakes, and it's effect on architecture
- Tez No: 266110
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapıların depremde kabul edilebilir davranıs göstermeleri için uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Ancak iyi projelendirilmemis veya uygulamasında özen gösterilmemis mevcut binalarda öngörülenden fazla hasar olusma olasılıgı, deprem siddetine baglı olarak artabilir. Bunun yanında, projelendirilmesine ve uygulamasına gerekli özen gösterilmis binalarda da siddetli depremler altında kabul edilebilir seviyeden fazla hasar meydana gelebilir. Bu nedenle, mevcut binaların deprem hareketi altındaki davranıslarının ve olusacak hasarların tahmin edilebilmesi ve gerekirse dogru güçlendirme yönteminin yapılması gerekmektedir.Deprem veya düsey yükler nedeniyle hasar gören veya yetersiz oldugu saptanan betonarme yapı elemanları çeşitli yöntemlerle onarılmakta ve güçlendirilmektedir. Bir yapının güçlendirilmesi söz konusu olduğunda, çeşitli yaklaşımlar, çeşitli yöntem ve teknikler, hatta bunların kombinasyonları arasından en etkin, en verimli, en elverişli olan güçlendirme yönteminin ortaya konulması büyük bir önem taşır. Bu durum, bir tek yapı için geçerli olduğu kadar, benzer özellikler taşıyan belli bir yapı grubu için de, hatta bir kentte ya da bir ülkede bulunan yapıların tümü için de geçerlidir. Bu tür bir güçlendirme stratejisi, görülen yaygın sorunlar ve zayıflıklar, amaçlanan güvenlik düzeyi veya düzeyleri ile elde bulunan güçlendirme teknolojileri ve olanakları göz önüne alınarak geliştirilebilir. Türkiye'de var olan yapı stoğunun depreme karşı güçlendirilmesinde izlenmesi uygun olan yöntemler irdelenmektedir. Bugün Türkiye'de pek de bilinçli olmadan uygulanmakta olan bu yöntemlerin dayandığı temel ilkeler gerekçeleriyle birlikte tanımlanmakta, uygulamada önem taşıyan bazı kavramlar vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There were rules which have to be obeyed to show the buildings? acceptable form in earthquake. But in existing buildings not well designed or not taken care of its application, the possibility of causing a damage which is much more than estimated could increase dependent on intensity of earthquake. On the other hand, in buildings well designed and taken care of its application, damage more than acceptable could happen under the intense earthquakes, too. For this reason, it is necessary to be forecasting of forms of existing buildings under the earthquake and of possible damages will happen and it is also necessary to be applied suitable reinforcement methods if it is necessary. Elements of reinforced concrete constructions which suffer damage because of vertical loads and earthquakes or are detected as inadequate are repaired and reinforced with various methods. When reinforcement of a building is discussed, various approaches, various methods and techniques and the display of the most active, efficient and convenient reinforcement method from the combinations between them are critically important. This situation is valid not only in only one building but also in set of buildings having similar characteristics even in all the buildings existing in a city or a country. This kind of reinforcement strategy could be developed considering common problems and inherit weakness seen, technologies and possibilities of reinforcement with security level or levels aimed. Reinforcement of building stock in Turkey against earthquake, methods suitable to be followed is examined. These methods based on the basic principles which are applied unconsciously still in Turkey are described with their reasons, some concepts important in application are stressed.