Mercan balığı (Pagellus Acarne)' nın stok yoğunluğunun belirlenmesi
Identification of black spot sea bream's (Pagellus Acarne) density of stock
  1. Tez No: 377471
  2. Yazar: SEÇKİN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sparidae familyasına ait yabani mercan (Pagellus acarne)'ın, çipura büyütme yemi kullanılarak, büyüme performansı, optimum stok yoğunluğu ve yağ asitleri içeriği araştırılmıştır. Çanakkale Boğazı'ndan yakalanan balıklar 75 L hacminde olan yetiştirme tanklarında, sıcaklığı 11±2 0C arasında olan tesiste 60 gün süreyle beslenmişlerdir. Kullanılan deniz suyunun çözünmüş oksijen değeri 6,8–9 mg/L, pH 7,26-8,17 ve tuzluluk değerleri 24,5-26 ppm olarak ölçülmüştür. Araştırma sonucunda optimum büyüme 18,8 kg/m3 olarak tespit edilmiştir. En iyi FCR 3.5-7 kg/m3'lük gruplarda tespit edilmiştir (2,49±0,09 - 2,52±0,03). Ayrıca tüm gruplarda, nem, yağ, kül ve yağ asitleri analizleri belirlenmiştir. Sonuç olarak ekonomik analiz yapılarak bu türün diğer türler ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
performance of growth, optimum stock concentration and the content of fatty acids of black spot sea bream (Pagellus acarne) of sparidae familia, which was fed with sea beam feed, were investigated. Fishes, caught in Çanakkale Bosphorus, were fed at 75 litres of cultivation tank between 11 ±2 0C temperature during 60 days. Dissolved oxygen value of salt water, which was used, was measured between 6,8 – 9 mg/L, pH value between 7,26 – 8,17 and salinity values were measured as 24,5 – 26 ppm. In the end of the investigation, optimum growth was measured as 18,8 kg/m3. The best FCR, has been found to in groups of 3.5-7 kg/m3 (2,49±0,09 - 2,52±0,03). Additionally; analyses of humidity, lipid, ash and fatty acids of all groups were investigated. Consequently, this species was compared with the other species by economical analyses