Yeni tip asimetrik schiff bazları ve geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterizasyon of new type asymmetric schiff bases and their transition metal complexes
- Tez No: 266180
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 2-aminobenzilaminin salisilaldehit (1) ve 4-hidroksisalisilaldehit (2) ile monokondenzasyon reaksiyonu sonucu öncü ligandlar sentezlendi. Daha sonra (1) ve (2) nolu ligandlara, 3-metoksisalisilaldehit ve salisilaldehit eklenerek dört dişli asimetrik Schiff Bazları sentezlendi. Ligandların yapıları analitik ve spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. Schiff Bazlarının Ni+2, Cu+2 ve Co+2 ile geçiş metal kompleksleri sentezlendi ve magnetik süsseptibilite, elemental analiz, FT-IR, UV-Vis ve AAS ile karakterize edildi. Sonuçlar, metal iyonlarının Schiff Bazlarına fenolik oksijen ve azometin azotu üzerinden bağlandığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre deneysel ve teorik sonuçların birbirleriyle uyum içinde oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, precursors were synthesized by mono condensation reaction of 2-aminobenzylamine with salicylaldehyde (1) and 4-hydroxysalicylaldehyde (2). Then tetradentade asymmetric Schiff base ligands prepared by condensation of (1) and (2) with 3-methoxysalicylaldehyde and salicylaldehyde. The structure of ligands have been investigated by analytical and spectroscopic methods Schiff base complexes with nickel(II), copper(II) and cobalt(II) have been prepared and characterized by magnetic susceptibility, elemental analyses, FT-IR, UV-Vis. and Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). The results suggested that the Schiff bases are coordinated to the metal ions through the phenolic oxygens and azomethine nitrogen to give mononuclear complexes. According to obtained results it was found that experimental and therotical results are in agreement with each other.