Çukurova bölgesi koşullarına bazı pamuk (G. hirsutum L.) genotiplerinin adaptasyonu ve stabilitesi
Stability and adaptation of some cotton (G. hirsutum L.) genotypes to Çukurova region conditions
- Tez No: 266204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çukurova bölgesinde farklı dört lokasyonda (Ceyhan, Antakya, Karataş ve Yüreğir) kurulan verim denemelerinde yer alan sekiz pamuk çeşidinin adaptasyonlarının incelendiği bu çalışmada, çeşitlerin incelenen özelliklerinin deneme yerlerinden önemli düzeyde etkilendikleri belirlenmiştir.Araştırmada kullanılan pamuk çeşitleri incelenen özellikler yönünden farklı loksayonlarda farklı uyum yetenekleri göstermişlerdir.Pamuk çeşitlerinin kütlü pamuk verimleri ile belirlenen adaptasyon kriterleri ve bunlardan elde edilen sonuçlara göre; MAY 22 tüm çevre koşullarına iyi adaptasyon, DP 419, ST 468, MAY 18 çeşitleri iyi çevre koşullarına özel adaptasyon, ST 373 çeşidi tüm çevre koşullarına kötü adaptasyon, Ç.1518 çeşidi ise kötü çevre koşullarına özel adaptasyon gösteren çeşitler olarak belirlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Eight cotton cultivars grown in four different locations )Ceyhan, Antakya, Karataş and Yüreğir) in Çukurova region conditions were examined to determine the adaptation ability.for the yield (kg/da), yield components and fiber quality characteristics. It has been observed that the characteristics of varieties were significantly affected by locations. Cotton varieties used in this study showed different adaptation abilities in different environments.According to results of adaptabilities for seed cotton yield, MAY 22 cultivar showed well adaptation to all environments, DP 419, ST 468, MAY 18 cultivars showed specific adaptability to favorable environments, ST 373 cultivar showed weak adaptation to all environments, Ç.1518 cultivar showed specific adaptability to unfavorable environments.