Farklı konsantrasyonlarda uçucu kül kullanımının çimento özellikleri üzerine etkileri
Using different concentrations fly ash effects on cement speciliaty
- Tez No: 266292
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Özellikle termik santrallerde atık olarak tonlarca uçucu kül elde edilmektedir. Bu uçucu küllerin değerlendirilmesiyle ilgili pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir. Çimento üretiminde klinker yerine uçucu kül kullanılabilmektedir ve çimento maliyetini düşürmektedir. Bu çalışmamızda, tras ve kalker karışımına farklı oranlarda uçucu kül ilave edilerek çimentolar hazırlanmıştır. Bu çimento ile hazırlanan harçların dayanım özelliklerinin araştırılması ve kimyasal katkı ile dayanımlarının artırılması amaçlanmıştır. Klinker miktarı azaltılıp uçucu kül miktarı artırılarak hazırlanan çimentoların kimyasal ve fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla %5 ten %15 `e kadar uçucu kül kullanılarak farklı inceliklerde harçlar hazırlanmış ve 2, 7, 28 günlük basınç dayanım deneyleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre %1 incelikte %8 uçucu kül kullanımında 2, 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarında artış, % 8 `den sonra uçucu kül miktarındaki artışla beraber 2, 7 ve 28 günlük basınç dayanımlarında düşüş gözlenmiştir. Dayanımdaki bu düşüşün sebebi, klinker yerine kullanılan uçucu küldeki CaO miktarının düşük olması olarak açıklanmıştır. Yüksek oranda uçucu kül kullanılarak hazırlanan çimentoların dayanımının artırılması için tras, kalker ve yüksek miktarda uçucu kül içeren karışıma Ca(OH)2 ve CaCO3 tuzları ilave edilerek çimentolar hazırlanmış ve bu çimentoların dayanımları test edilmiştir. Bu tuzların ilavesi, uçucu kül içerikli çimento dayanımlarını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Especially, in thermal stations tones of fly as hare abtained in waste form. Lots of studies on evaluation fly ashes have been a one this studies continue.In cement production, fly ash can be used instead of clinker and decrease the cost of cement.However fly ash affects the resistance of concrete negatively.In this study, cements are prepared by adding fly ash in different ratios to the trace and limestone mixture.It is aimed to seek the resistance of concretes prepared from this cement and to increase the resistance of strength by adding chemical addition.Chemical and physical feature of cements prepared by reducing clinker amount and increasing fly ash amount have been searched. Consequently, different mortars of different finesses, containing fly ashes of 5-15% concentrations were prepared to observe strength gaining levels for 2, 7 and 28 days of freezing times. Mentioned experiments showed, at 1% fineness, 8% of fly ash content, a minor increase for 2, 7 and 28-day-freezing time strength values. However, fly ash use more than 8% caused a strength decrease for same periods of freeze. The reason for the decrease in resistance is stated as the low amount of CaO in fly ash which is used instead of clinker. To increase the resistance of cement prepared by using high amounts of fly ash ,Ca(OH)2 and CaCO3 salts are added to the mixture of puzzolone, limestone and high amount of fly ash mixture. Consequently cements are prepared and the resistance of this cements are controled. The addition of these salts, showed that the cements consisting fly ash increase the resistance.