PCR ile GSBL pozitif Klebsiella pneumonia mikroorganizmasının tanısı
Identification of ESBL pozitive Klebsiella pneumonia microorganisms using PCR
  1. Tez No: 266293
  2. Yazar: GÜLDEN NASUHBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
PCR bir çeşit in vitro replikasyondur ve bu yüzden geniş uygulama alanı olan bu teknik Moleküler biyoloji alanında önemli yer tutar. PCR özellikle diğer moleküler metotlardan farklı olarak taşıdığı yüksek potansiyel nedeniyle kullanımı daha yaygındır. PCR gibi Moleküler yöntemler genellikle mikroskopi ile görülmesi, kültürde üretilmesi uzun zaman alan zor veya olanaksız mikroorganizmaların saptanmasında kullanıldığından yapılan bu çalışmada geleneksel yöntemlerle laboratuar tanısı zaman alıcı ve zahmetli olan Geniş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) pozitif Klebsiella pneumonia mikroorganizmalarının çeşitli biyolojik sıvılardan tanısını yaparken PCR tekniği kullanıldı. Çalışmanın amacı, insanlarda hastalığa sebep olan GSBL pozitif mikroorganizmaları tanımlamak için, PCR metodunun etkinliğinden, güvenirliliğinden ve veriminden yararlanılarak uygulanacak tedavinin belirlenebilmesine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
PCR is a kind of in vitro replication and therefore it has a very wide application and also it is a very important method in molecular biology. PCR is a more common method than the other molecular methods because it carries especially a very high potential. Molecular methods such as PCR generally used to detect the micro organisms that can not be seen easily with microscope and that also require long time to grow in culture. Therefore, in this study Extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) positive Klebsiella pneumonia micro organisms were taken from a variety of biological liquids and cultured in the medium. ESBL positive Klebsiella pneumonia micro organism was diagnosed by PCR directly without DNA purification. As a result, PCR was used for detection of these definite ESBL positive micro organisms that cause a lot of human diseases at a very short time.