Sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemiyle Cr (III)'ün giderimi
Removal of the adsorption method of Cr (III) from aqueous solutions
- Tez No: 266378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU KAVAK, YRD. DOÇ. DR. YELİZ AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, kesikli adsorpsiyon yöntemi kullanılarak krom giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla; bentonit, klinoptilolit ve sepiyolit adsorban olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda pH, sıcaklık, adsorban dozu, başlangıç derişimi gibi parametrelerin krom giderimine etkisi incelenmiş ve adsorpsiyon izotermi çalışmaları yapılmıştır. İzoterm çalışmalarında Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri denenmiş ve deneysel verilerin, bentonit ve sepiyolit için Freundlich izoterm modeline uyduğu, klinoptilolit için ise Langmuir izoterm modeline uyduğu saptanmıştır. Kinetik çalışmada bentonit ve klinoptilolitin ikinci mertebe kinetik modele, sepiyolitin ise birinci mertebe kinetik modele daha iyi uyduğu görülmüştür. Ayrıca termodinamik parametreler belirlenmiştir. Her üç adsorban için de bulunan ?Ho'ın pozitif değerleri tepkimenin endotermik olduğunu göstermiştir. Her üç adsorban için de elde edilen ?Go değerlerinin pozitif çıkması tepkimenin kendiliğinden gerçekleşmediğini göstermiştir. ?So değerlerinin pozitif çıkması ise rastlantısallığın arttığına işaret etmektedir.ANAHTAR KELİMELER Adsorpsiyon Krom Bentonit Klinoptilolit Sepiyolit
Özet (Çeviri)
In this study, chrome removal was investigated using batch adsorption method. For this purpose, bentonite, clinoptilolite and sepiolite were used as adsorbents. In the experimental studies, the effect of parameters such as pH, temperature, adsorbent dosage, initial concentration on chrome removal were observed and adsorption isotherm studies were made. In the isotherm studies, Langmuir and Freundlich isotherm models were applied and it was determined that the experimental data conformed to Freundlich isotherm model for bentonite and sepiolite to Langmuir isotherm model for clinoptilolite. In the kinetic studies, it was determined that the second-order model conformed for clinoptilolite and bentonite, the first-order model conformed well for sepiolite. Thermodynamic parameters also were determined. The positive values of the ?Ho change indicates that the adsorption is endothermic for each three adsorbent. The positive ?Go values indicated that the adsorption was non spontaneous thermodynamically for each three adsorbent. The positive ?So values indicated that the randomness increase.KEY WORDS Adsorption Chrome Bentonite Clinoptilolite Sepiolite