Kentlerde ve kırsal kesimde öğrenim gören öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançlarının belirlenmesi
Determining scientific epistemological beliefs of students in urban and rural places
- Tez No: 266400
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin geleneksel ve yapılandırmacı bağlamda bilim ve bilimsel bilgiye ilişkin felsefi bakış açılarını ortaya koymaktır.Çalışmada öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançlarının belirlenmesinde tarama modeli; öğrencilerin bilim, bilimsel bilgi edinimi, bilginin ve bilimsel bilginin değişen doğasına yönelik görüşlerini belirlemek için ise nitel araştırma desenlerinden fenomonolojik model kullanılmıştır.Çalışmanın nicel boyutunun örneklemini Eskişehir kent merkezinde, merkeze bağlı köylerde ve Seyitgazi, Alpu, Çifteler, İnönü ilçelerinin merkezi dışında kalan yerleşim yerlerinde 2008-2009 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören toplam 938 ilköğretim 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın nitel bölümü için belirlenen örneklem grubu ise 22 kırsal kesim ve 8 kent merkezinde olmak üzere toplam 30 öğrenciden oluşmaktadır.Çalışmada üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği, Görüşme Formu ve Bir Bilim İnsanı Çiz (DAST) etkinliğidir.Verilerin çözümlenmesi üç temel aşamada gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere uygulanan Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği 5'li Likert sistemiyle puanlandırılmıştır. Öğrencilerin bilimsel epistemolojik inanç düzeylerini belirlemek için; alt ölçeklerin ortalama ( ) ve standart sapma (SS) puanları hesaplanmış; değişkenlere ilişkin farklılık durumunun belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey Testi ve t-testi kullanılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve frekans analizi kullanılmıştır.Sonuçlar incelendiğinde öğrencilerin bilgi ve bilmeye yönelik farklı boyutlarda farklı inançlara sahip olduğu; bilimsel bilginin empirik kökeni, bilimsel çalışmalardaki merak ve sorgulama ve bilimsel bilginin değişirliği boyutlarında yapılandırmacı (gelişmiş) inançlara sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is uncovering 8th grade primary school students' philosophical perspectives towards science and scientific knowledge on the basis of conventional and constructivist contexts.The survey model was used to describe the students' epistemological beliefs and the phenomenological model was used to describe the students' views on science, the acquisition of scientific knowledge, and the changing nature of knowledge and scientific knowledge.For the quantitavite part, the sample consists of 938 8th grade primary school students living in Eskisehir (urban and rural places), and in the counties of Seyitgazi, Alpu, Cifteler and Inonu (rural settings) during the 2008-2009 semester. For the qualitative part, sample involves 30 students from 22 rural settings and 8 urban settings.In the study, three data collection instruments were used: Scientific Epistemological Beliefs Scale, Interview Form and Draw A Scientist Test (DAST).Data analysis is carried out in the three main stage. Scientific Epistemological Belief Scale was rated along 5 point Likert scale. In order to find out the students' level of scientific epistemological beliefs, the means and standard deviations were calculated for each scale and ANOVA, Tukey and t-test analysis used. Descriptive and frequency analyses were used to analyze qualitative data from the interviews.Findings indicate that the students have different beliefs in knowledge and knowing in different levels, that they have constructivist beliefs on the empirical roots of scientific knowledge, its changing nature, being curious and reasoning in scientific studies.