Polipropilen lifli betonların ısıl özelikleri
Thermal properties of concrete with polypropylene fibers
  1. Tez No: 266417
  2. Yazar: GÖKSEL CELEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Beton yüksek sıcaklık etkisinde önemli ölçüde hasara uğramaktadır. Bu çalışmada yüksek sıcaklığın polipropilen lifli ve lifsiz betonun mekanik özeliklerine etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. İlk olarak lif katkısız ve iki farklı oranda polipropilen lif katkılı ve farklı s/ç oranlarında beton numuneleri üretilmiş, numuneler laboratuvar ortamında olgunlaştırılmış, 28. günün sonunda tüm numuneler 20, 200, 400 ve 600 oC sıcaklık etkisinde bırakılmıştır. Oda sıcaklığına kadar soğutulan numuneler üzerinde mekanik ve fiziksel deneyler yapılarak sonuçlar sayısal olarak belirlenmiştir. Deney sonuçlarından, yüksek sıcaklık etkisinde kalan lifsiz ve polipropilen lifli betonların mekanik ve fiziksel özeliklerinde meydana gelen değişim belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete, when under the impact of high temperatures, is considerably damaged. In this study, the effects of high temparature on mechanical properties of concrete with and without polypropylene fibers were observed. First, concrete samples both without fibers, and with polypropylene fibers in two different ration and different w/c ration, were produced, and then these samples were matures in laboratory conditions and all samples were exposed to high temperatures of 20, 200, 400 ve 600 oC respectively at the end of the 28th day. Samples were cooled to room temperature in air. Mechanical and physical tests were applied on these samples, results were measured. Test results showed accordance change of mechanical and physical properties which was exposed to high temperatures.