E-course development for iPhone application platform
iPhone uygulama platformu için e-ders geliştirmesi
  1. Tez No: 266492
  2. Yazar: METİN YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Teknolojideki hızlı gelişim sebebiyle, son zamanlarda ?taşınabilirlik? terimi hayatımızda önemli yer tutmaya başlamıştır. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, cep bilgisayarları, ve akıllı telefonlar gibi taşınabilir aygıtlar şimdiden günlük yaşamımızın vazgeçilmezi olmuştur. Bu aygıtların kişisel bilgisayarlara göre en büyük avantajı cebimize sığacak kadar küçük olmalarıdır.İlk çıktığı yıllarda, taşınabilir telefonlar sadeec sesle iletişim kurmamıza yarayan aygıtlardı. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, şimdilerde standart bir bilgisayarın yaptığı hemen her işi yapabilmektedirler. İnternete bağlanmak, multimedya uygulamaları çalıştırmak, fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, Office dökümanları hazırlamak bu işlerden sadece birkaçıdır. Donanım ve yazılımdaki yeni gelişmeler, taşınabilir ?akıllı telefonlar?ı vazgeçilmez eşyalar haline getirmektedirler.Bu çalışmadaki amaç yeni jenerasyon akıllı telefonları, iPhone olarak da bilinir, e-ders terimiyle birleştirmek ve öğrenciler için yeni bir dünya yaratmaktır. Hiç şüphe yoktur ki taşınabilir öğrenim uygulamaya geçildiğinde, potansiyel olarak öğrenim materyallerine ulaşmakta zorluk çeken milyonlarca insana ulaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, the term“mobility”has started to take an important place in our lives due to the rapid improvements in technology. Mobile devices such as cell phones, laptops, tablet PCs, PDAs and smart phones have already become indispensable in our daily lives. These devices' biggest advantage over PCs is that they are small enough to fit in out pockets.In their first years, mobile phones were just devices used for communicating with voice and nothing else. Parallel to the improvement of the technology, they are now able to do everything a standard PC can do. Connecting to the Internet, running multimedia applications, taking photos, listening to the music, preparing Office documents are just a few. New advances in hardware and software are making mobile ?smart phones? indispensible tools.We are aiming to combine new generation smartphones, also known as iPhones, and e-course terminologies and form a new world for the students with this thesis. No doubts that if mobile learning (m-learning) works, it can potentially reach millions of people, who have difficulties to get access to learning materials, otherwise.