An investigation of promoter effects on metal catalysts in shaped Al2O3 supports used in heterogeneous catalysis
Heterojen katalı̇zde kullanılan şekı̇llendı̇rı̇lmı̇ş Al2O3 desteklı̇ metal katalı̇zörler üzerı̇ndekı̇ promoter etkı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
- Tez No: 825064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT SAVACI, PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fosil yakıtların artan kullanımı, atmosferdeki karbondioksit (CO2) konsantrasyonunda önemli bir artışa yol açarak küresel ısınmaya neden olmuştur. Küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için günümüzde hidrojenasyon reaksiyonları, atık CO2'yi değerli kimyasallara dönüştürerek CO2 tüketimini değerlendirmek için kullanılabilmektedir. Ni katalizörler yüksek aktiviteleri, düşük maliyetleri ve erişilebilirlikleri nedeniyle hidrojenasyon reaksiyonlarında tercih edilmektedir. Bu nedenle, Ni bazlı katalizörlerin geliştirilmesi endüstriyel açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, ticari küresel γ-Al2O3 destekli Ni katalizörlerinin sentezi ve karakterizasyonu incelenmiştir . İki grup katalizör hazırlanmış ve analiz edilmiştir. İlk grup, katalizör hazırlama koşullarının ağırlıkça %10 Ni/γ-Al2O3 katalizörleri üzerindeki etkilerine odaklanmıştır. İkinci grup ise bu katalizörlerin alkali ve nadir toprak elementleri (La, Ce, Mg, ve K) ile farklı kombinasyonlar ve yükleme miktarları kullanılarak desteklenmesini incelemiştir. Katalizörlerin davranış ve özelliklerini incelemek için XRD, SEM, EDX, XRF, TEM, FT-IR, BET ve TPR kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing use of fossil fuels has led to a significant increase in carbon dioxide (CO2) concentration in the atmosphere, causing global warming. In order to mitigate the effects of global warming, hydrogenation reactions can nowadays be used to utilize CO2 consumption by converting waste CO2 into valuable chemicals. Ni catalysts are preferred in hydrogenation reactions due to their high activity, low cost and accessibility. Therefore, the development of Ni-based catalysts is of great industrial importance. This study investigates the synthesis and characterization of commercial spherical γ-Al2O3 supported Ni catalysts. Two groups of catalysts were prepared and analyzed. The first group focused on the effects of catalyst preparation conditions on 10 wt% Ni/γ-Al2O3 catalysts. The second group examined the promotion of these catalysts with alkali and rare earth elements (K, Mg, La, and Ce) using different combinations and loading amounts. XRD, SEM, EDX, XRF, TEM, FT-IR, BET, and TPR were employed to examine the behaviour and properties of the catalysts.