Üveitte optik koherens tomografi ile maküla komplikasyonlarının taranması
Scanning of macula complications by optic coherence tomography in uveitis
- Tez No: 266655
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Kliniğimize başvuran üveitli hastalarda OKT ile maküla komplikasyonlarının taranmasıGereç ve Yöntem: Aralık 2009 ile Nisan 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları ABD uvea biriminde takip edilen veya kliniğimize ilk defa gelerek üveit tanısı alan 141 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara tam bir oftalmolojik muayene ve maküler OKT incelemesi yapıldı. Stratus OKT (software version 3.0, Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA, USA) ile maküla incelemesi, `Macular Thickness Map' programı kullanılarak uygulandı. Makula OKT' si ile her hastanın santral maküler kalınlık, iç ve dış maküler kalınlık ölçümleri elde edilerek kaydedildi. Kistoid maküler ödem, diffüz maküler ödem, seröz retina dekolmanı, epiretinal membran, foveal atrofi, vitreomaküler traksiyon, maküler delik gibi arka segment komplikasyonları incelendi.Bulgular: 141 hastanın 223 gözü çalışmaya alındı. Fitizik olan 5 göz ve kaliteli görüntü elde edilemeyen 4 göze OKT çekilmedi. 214 gözün OKT görüntüsü kaydedildi. 82 hastada (%58.2) bilateral üveit ve 59 hastada (%41.8) tek taraflı üveit tutulumu mevcuttu. Hastaların 64'ü (%45.4) erkek ve 77 `si (%54.6) kadındı. Başvuru esnasında ortalama yaş 36.5 (aralık 6-77 yaş) ; idi. En sık izlenen üveit tipi sırasıyla panüveit (%43.9), anterior üveit (%37.2), posterior üveit (%14.8) ve intermedier üveitti (%4.0). En sık görülen tanı Behçet Hastalığı'ydı ve 58 hastada (%41) tanımlandı. Görme keskinliği panüveit grubunda en düşük seviyedeydi. Görme kaybına neden olan etyolojiler arasında en sık olarak Behçet Hastalığı (%68.7) izlendi. Komplikasyon olarak 11 gözde KMÖ, 34 gözde diffüz maküler ödem, 21 gözde epiretinal membran, 18 gözde foveal atrofi, 14 gözde maküler skar, 2 gözde maküler delik, 1 gözde koroidal neovasküler membran, 54 gözde katarakt, 33 gözde glokom, 17 gözde optik atrofi, 3 gözde papillit, 1 gözde hipoton makülopati, 1 gözde retina dekolmanı, 1 gözde retinoskizis tespit edildi ve 5 göz fitizikti. Katarakt, posterior sineşi ve DMÖ anterior üveit grubunda daha sık görülürken diğer komplikasyonlar panüveit grubunda daha fazla izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Scanning of macula complications by OCT in the patients with uveitis who applied to our clinic.Material and Method: 141 patients who were followed up in Ondokuz Mayıs University Eye Diseases Department Uvea Unit or who applied first to our clinic and diagnosed by uveitis were included in the study. A complete ophtalmologic examination and macular OCT investigation were performed to all patients. The macula examination by stratus OCT (software version 3.0, Carl Zeiss Meditec, Dublin, CA, USA) was performed by using `Macular Thickness Map? program. By macula OCT, each patient?s central macular thickness, internal and external macular thickness values were obtained and recorded. The posterior segment complications like cystoid macular edema, diffuse macular edema, serous retina decollement, epiretinal membrane, foveal atrophy, vitreomacular traction, macular hole were examined.Results: 223 eyes of 141 patients were inluded in the study. OCT couldn?t be performed for the phthisic 5 eyes and in the 4 eyes in which a qualified image couldn?t be obtained. The OCT images of 214 eyes were recorded. There was bilateral uveitis involvement in 82 patients (%58.2) and unilateral uveitis involvement in 59 patients (%41.8). 64 (%45.4) of the patients were male and 77 (%54.6) were female. At the application time, the mean age was 36.5 (6-77 years). The most common uveitis type was panuveitis (%43.9), and then anterior uveitis (%37.2), posterior uveitis (%14.8) and intermediate uveitis (%4.0) respectively. The most frequently seen diagnosis was Behçet Disease and it was determined in 58 (%41) patients. The visual acuity was least in panuveitis group. Among the etiologies that cause to vision loss, the most common seen cause was Behçet Disease (%68.7). As compliation, CME in 11 eyes, diffuse macular edema in 34 eyes, epiretinal membrane in 21 eyes, foveal athrophy in 18 eyes, macular scar in 14 eyes, macular hole in 2 eyes, coroidal neovascular membrane in 1 eye, cataract in 54 eyes, glaucoma in 33 eyes, optic athrophy in 17 eyes, papillitis in 3 eyes, hypoton maculopathy in 1 eye, retina decollement in 1 eye, retinoschisis in 1 eye were determined and 5 eyes were phthisic. Whereas the cataract, posterior syechia and DME were more commonly seen in the anterior uveitis group, the other complications were more commonly seen in the panuveitis group.