Philadelphia negatif kronik miyeloproliferatif neoplazilerin optik koherans tomografi anjiografi (OKTA) verileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between optical coherence tomography angiography (OCTA) data and Philadelphia negative chronic myeloproliferative neoplasms
- Tez No: 937166
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Philadelphia negatif kronik miyeloproliferatif neoplaziler (KMPN), hematopoetik kök hücrelerdeki genetik mutasyonlar sonucu gelişen klonal hastalıklardır. Artan trombotik risk, göz dahil çeşitli organlarda mikrodamar hasarına yol açarak görme kaybına kadar ilerleyebilen ciddi oküler komplikasyonları tetikleyebilir. KMPN'nin retina mikrosirkülasyonu üzerindeki etkileri, Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) ile incelenmektedir. Gereç ve Yöntem Çalışmaya, 1 Ocak 2021 - 30 Aralık 2024 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Biriminde KMPN tanılı ve BCVA ≥20/40 olan hastalar dahil edildi. Kontrol grubu, ek retina/koroid hastalığı (diyabetik retinopati, yüksek miyopi, üveit, vaskülit, makuler dejenerasyon, glokom) olmayan bireylerden oluşturuldu. Tüm katılımcıların tıbbi öyküsü, oküler muayenesi ve OKTA verileri (6×6 mm tarama alanında yüzeyel/derin kapiller pleksus, foveal avasküler zon) kaydedildi. Veriler SPSS'te T testi, Two-Way ANOVA ve Bonferroni post-hoc testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of Philadelphia negative chronic myeloproliferative neoplasms (CMPNs) on retinal microcirculation using OKTA. Characterized by chronic inflammation and an increased thrombotic risk, CMPN subtypes were found to cause heterogeneous changes in the retinal capillary network. Introduction To analyze retina microvascular changes in CMPN patients and compare them with healthy controls, assessing the potential correlation between microvascular alterations and the chronic inflammatory/prothrombotic status inherent to CMPN pathophysiology. Materials (Patients) and Methods This study was conducted at the Retina Unit of the Ophthalmology Department, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, between January 1, 2021, and December 30, 2024. Patients diagnosed with CMPN and having a best corrected visual acuity (BCVA) of 20/40 or better were enrolled. The healthy control group comprised individuals without any retinal/choroidal pathology (e.g., diabetic retinopathy, high myopia, uveitis, vasculitis, macular degeneration, or glaucoma) and no significant systemic disease. Comprehensive ocular examinations (anterior segment evaluation, intraocular pressure measurement, and fundus examination) and imaging data were recorded. OKTA scans (6×6 mm) were used to assess the superficial and deep capillary plexus, foveal avascular zone (FAZ), and choroidal vascular density.