Meme kanserinde aksiller lenf nodu pozitifliğine etki eden faktörler
The factors which are effective on axillary lymph node metastasis in breast cancer
  1. Tez No: 266674
  2. Yazar: İLYAS YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KESİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Meme kanseri ülkemizde ve dünyada insidansı giderek artan önemli bir sağlıksorunudur. Meme kanseri tedavisinin de ayrılmaz bir parçası gibi görülen aksiller lenf nodudiseksiyonu da her ne kadar evreleme ve lokal kontrolü sağlasa da çeşitli morbidite vekomplikasyonlara yol açmaktadır.Çalışmamızda 19 Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Genel CerrahiKliniğinde 2005 yılı itibari ile son 5 yılda meme kanseri nedeni ile ameliyat edilen 391hastanın dosyaları retrospektif olarak incelenmiş ve pre operatif dönemde aksiller lenf nodupozitifliğini etkileyen faktörler ortaya konmaya çalışılmıştır. 391 hastanın medyan yaşortalaması 50 olarak tespit edildi. 205 hastada aksiller lenf nodu metastazı tespit edildi(%52.4). 186 hastada(% 47.6) aksiller lenf nodu metastazı yoktu. Hastaların 222'sine MRM,113'üne meme koruyucu cerrahi+sentinel lenf nodu biyopsisi uygulanmış fakat 30 hastadasentinel lenf nodu biyopsisi pozitif geldiği için aksiller lenf nodu diseksiyonu uygulanmıştı.56 hastaya simple mastektomi + sentinel lenf nodu biyopsisi uygulanmış, 21 hasta da sentinellenf nodu biyopsisi pozitif geldiği için aksiller lenf nodu diseksiyonu uygulanmıştı.Literatür desteği ile aksiller lenf nodu pozitifliğine etki eden faktörler ; hastalarınyaşı, menapozal durum, tümör lokalizasyonu, tümör histolojisi, östrojen reseptörü,progesteron reseptörü, c-erb-B2 pozitifliği, triple negatiflik, tümör grade'i, ekstensifintraduktal komponent varlığı, tümör boyutu ve lenfovasküler invazyon pozitifliği incelendi.Aksiller lenf nodu metastaz pozitiflik ve negatifliğine göre yukarıdaki parametrelerpearson's Ki kare testi ile pozitif faktörler ve Conditional Backward Eliminasyon Yöntemi ileyapılan lojistik regresyon analizinde ise bağımsız prediktif faktörler değerlendirildi. Pozitif vebağımsız prediktif faktörler: Tümör boyutu, lenfovasküler invazyon pozitifliği, tümörhistolojisi, premenapozal dönemde olmak olarak değerlendirildi. Tümörde ekstensifintraduktal komponent varlığı ise pozitif prediktif faktör olmakla birlikte, diğer bağımsızprediktif faktörlerin mevcudiyetinde aksiller lenf nodu metastaz pozitifliği için prediktifolduğu görüldü.Sonuç olarak biz kendi hasta serimizde aksiller lenf nodu metastazı içinpreoperatif bağımsız prediktif faktörleri bulduk. Bu bulgularla beraber nod negatif hastalarıbelirleyebilir ve aksiller diseksiyon gereken hastalara daha iyi danışma verebiliriz. Bufaktörler hastalara ve bize ALND ya da SLNB arasında seçim yapmamızda bir öngörüsağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As well as in Turkey as in the rest of the world the phenomenon breast cancer is anincreasing health problem. Although the axillary lymph node dissection is seen as an integralpart in the breast cancer treatment, for it provides staging and local control, it also leads tocomplications and morbidity.19 Mayis University Medical Faculty Hospitals general surgery clinic has treated 391patients with breast cancer. For over 5 years starting from 2005 the clinic retrospectivelyreviewed the patient?s pre-operative period and tried to find factors that positively influencethe axillary lymph node. The average age of the 391 patients was 50 years old.At 205 patients the axillary lymph node metastases has been found (%52.4). At 186patients (% 47.6) the axillary lymph node metastases has not been found. On 222 patients anMRM was performed, 83 of them got a nipple-sparing surgery+ sentinel lymph node biopsyand on 30 of the patients a breast conserving surgery+ sentinel lymph node biopsy wasperformed, but the sentinel lymph node biopsy came out positive on these patients so theaxillary lymph node dissection was performed.35 patients underwent a mastectomy + sentinellymph node biopsy and 21 patients underwent a mastectomy + sentinel lymph node biopsy,but the sentinel lymph node biopsy came out positive on the patients so the axillary lymphnode dissection was performed.Literature shows factors that have a positive effect on axillary lymph node; patient?sage, the menopausal status, the tumors location, tumor histology, estrogen receptor,progesterone receptor, cerb-B2 positive, triple- negative, the tumors grade, extensiveintraductal component, tumor size and lympho vascular invasion were examined. Weevaluated the above stated parameters for positive and negative axillary lymph nodesmetastasis by using Pearson's chi-square test to determine positive factors and conditionalbackward elimination logistic regression analysis to identify independent predictive factors.The Positive and independent predictive factors: tumor size, positive lymphovascularinvasion, tumor histology, was considered to be in premenopausal period. The presence of anextensive intraductal component in the tumor with the positive predictive factor, consideringthe other independent predictors of positive axillary lymph node metastases was found to bepredictive.