21-Hidroksilaz eksikliğine bağlı Klasik Tip Konjenital Adrenal Hiperplazi'de gen mutasyon analizi sonuçlarının klinikle ilişkilendirilmesi.
Correlation of phenotype with the results of gene mutation analysis of classic type congenital adrenal hyperplasia due to 21-Hydroxylase deficiency.
  1. Tez No: 266673
  2. Yazar: BERK ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL OĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kuşkulu genital yapı cinsel gelişim bozukluklarının en sık karşılaşılan fenotipik yansıması olarak görülmektedir. Kuşkulu genital yapının en sık karşılaşılan nedeni ise Konjenital Adrenal Hiperplazi (KAH)' dir. KAH vakalarının %90-95' inden fazlasından 21-Hidroksilaz eksikliği sorumludur.Çalışmamızda 21-Hidroksilaz eksikliğine bağlı klasik konjenital adrenal hiperplazi tanılı 26 hastada PCR-RFLP ve MLPA teknikleriyle saptanan CYP21 geninin mutasyonları derlenmiş, saptanmış olan mutasyonların dağılımının ortaya konulması, hastalıkla ilgili genotip fenotip ilişkisi kurulması ve bu iki tekniğin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya yaş aralığı gözetmeksizin 2005-2010 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik Anabilim Dalı ile Pediatri Anabilim Dalı Genetik ve Endokrinoloji Bilim Dalları tarafından takip edilen 21-Hidroksilaz Eksikliğine bağlı Klasik Tip Konjenital Adrenal Hiperplazi tanılı sitogenetik ve CYP21 ilişkili moleküler genetik çalışmaları tamamlanmış 26 hasta dahil edilmiştir.Hasta popülasyonunun % 96,19' unda mutasyon saptanmış, bölgemize ait bir mutasyon dağılımı ortaya konulmuştur. Çalışmamıza katılan hasta grubunda mutasyon saptanabilen hastaların tümünde tam bir genotip-fenotip ilişkisi kurulabilmiştir. PCR-RFLP ile etkinliği karşılaştırılan MLPA yönteminin, PCR-RFLP ile saptanan delesyonların tamamını, saptanabilir nokta mutasyonlarının %83' ünü onayladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genital ambiguity is being defined as the most common phenotype of the sexual differentiation disorders. Congenital adrenal hyperplasia (CAH) is the most common cause of genital ambiguity, and 90?95% of CAH cases are caused by 21-hydroxylase deficiency.In this study we aimed to identify the frequency of the mutations detected with PCR-RFLP and MLPA methods in the CYP21 gene, to correlate genotype with phenotype and to compare the efficiency of these two molecular genetic methods.To establish this data 26 patients diagnosed with 21-Hydroxylase deficiency were checked for CYP21 ene mutations retrospectively.Mutations were found in 96,19 % (25/26) of the patients. All mutation detected patients well correlated with phenotype. The method MLPA was able to detect all of the deletions. Point mutations detected by PCR and RFLP were partially detected by MLPA.