Her2 pozitif meme kanseri hastalarında adjuvan tedaviye 9 haftalık Trastuzumab eklenmesi: Retrospektif analiz
Addition of nine weeks of Trastuzumab to adjuvant chemotherapy in Her2 positive breast cancer patients: Retrospective analysis
- Tez No: 266703
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KADRİ ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Fin-Her Çalışması, adjuvan kemoterapiye 9 haftalık Trastuzumab eklenmesinin HER2 pozitif meme kanserli hastalarda hastalıksız sağkalımı ve uzak metastazsız sağkalımı iyileştirdiğini göstermiştir. Biz 2007 ile 2009 yılları arasında meme kanseri nedeniyle medikal onkoloji polikliniğimize başvurmuş ve adjuvan kemoterapi ile birlikte 9 haftalık Trastuzumab tedavisi almış 102 kadını retrospektif olarak değerlendirdik. İmmünohistokimyasal (IHC) olarak vakaların %83.3?ü 3+, %16.7?si 2+ idi. IHC 2+ olan vakalar flöresan in situ hibridizasyon (FISH) ile pozitifti. Hastaların ortanca takip süresi 12 aydı (Aralık; 3-37 ay). Ortanca tanı yaşı ise 49 idi (Aralık; 24-73). Çalışmamızda hastaların 52?si (%51) premenopozal, 37?si (%36.3) postmenopozaldi. Hastaların büyük çoğunluğu evre II (%46.1) ve evre III (%40.2)? tü. Tümörlerin %63?ünün grad III histolojisi vardı, Geri kalanlarsa grad II idi. Hormon reseptör negatif hastaların oranı %38?di. Bütün hastalar 9 haftalık Trastuzumab tedavisini tamamladı. Bu hastaların %34.3?ü 4 kür doksorubisin ve siklofosfamid (AC) sonra da Trastuzumab ile birlikte 12 kür paklitaksel; hastaların %30.4?ü ise 4 kür AC takiben de Trastuzumab tedavisi aldı. Hastaların %13.7?sine 6 kür dosetaksel, doksorubisin ve siklofosfamid (TAC) tedavisini takiben Trastuzumab verildi. Dört kür dosetaksel ve siklofosfamidi (TC) takiben Trastuzumab tedavisi alan hastaların oranı %4.9 idi. Geri kalan hastalara diğer kemoterapi protokolleri 9 haftalık Trastuzumab tedavisi ile birlikte verildi. Tedavi ile ilişkili ölüm görülmedi. Belirgin klinik kardiyak toksisite gözlenmedi. Bir yıllık takip sonunda hiçbir hastada uzak metastaz saptanmadı. Sadece 1 hastada lokal rekürrens görüldü. Takip süremiz kısa olmasına rağmen, Her2 pozitif operabl meme kanseri olan hastalarda 9 haftalık Trastuzumab tedavisinin adjuvan tedaviye eklenmesi kabul edilebilir bir toksisiteye sahip etkin bir tedavidir.
Özet (Çeviri)
Fin-Her Study showed that addition of nine- weeks of Trastuzumab to adjuvant chemotherapy improved disease-free survival and distant disease free survival in HER2-positive breast cancer patients. We studied 102 HER2 positive breast cancer women who have consequently administered our medical oncology polyclinic between 2007 and 2009 and having adjuvant chemotherapy with nine-weeks of Trastuzumab, retrospectively. Immunohistochemically HER2 was 3+ for 83.3% of the cases and 2+ and fluorescence in situ hybridization (FISH) positive for 16.7 % of the cases. Median follow up time was 12 months (range, 3-37). Median age at diagnosis was 49 (range, 24-73). In our series 52 (51%) and 37 (36.3%) of the patients were premenopausal and postmenopausal, respectively. Most of the patients had stage II (46.1%) and III (40.2%). Sixty-three percent of tumors had grade III histology and remaining were grade II. Hormone receptor negative patients were 38%. All patients completed 9 week Trastuzumab therapy. 34.3% of patients received 4 cycles of doxorubicin and cyclophosphamide (AC) plus 12 cycles paclitaxel concomitantly with Trastuzumab; 30.4% of patients received 4 cyles of AC followed by Trastuzumab; 13.7 % of patients received 6 cycles docetaxel, doxorubicin, cyclophosphamide (TAC) followed by Trastuzumab; 4.9% of patients received 4 cycles docetaxel, cyclophosphamide (TC) followed by Trastuzumab. The remaining patients were treated with other chemotherapy protocols and 9 week Trastuzumab. There were no treatment related deaths. We did not observe any significant cardiotoxicity. No distant metastases were observed for one year median follow up. Only one local recurrence was detected. Although a shorter follow up time, addition of nine weeks of Trastuzumab to adjuvant chemotherapy was effective with acceptable toxicity in operable HER2-positive breast cancer patients.